Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nezaměstnaných je méně, zato jsou agresivnější. Úřady se opevňují

  • 3
Do paradoxní situace dospěly úřady práce. Ačkoliv evidují rok od roku méně klientů, denní praxe v kancelářích se tím nijak nezklidnila. Naopak, je psychicky náročnější než kdy dřív.

„Prakticky na všech pobočkách je na denním pořádku bouchání do stolu, kopání do židlí, shazování počítačů a verbální útoky,“ potvrdila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Například ve Zlínském kraji funguje třináct pracovišť a v 99 procentech na nich pracují ženy. Vyrovnávat se musí nejen s vulgárními urážkami, ale i výhrůžkami smrtí či pomstou na dětech.

„Proženu ti kulku hlavou, ty svině.“ Záznamy z napadení úředníků děsí

Klientům vadí, že na vyřízení dávek musí počkat, že je nedostanou v hotovosti nebo že mají dodat nějaký doklad, který nepřinesli. Vůbec nejhorší ale je, když jim nárok na dávky zanikne, případně je úřad vyřadí z evidence.

„Pracovat v atmosféře agresivity, vyhrožování a fyzických útoků není jednoduché,“ upozornila ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. „Navíc agresivní klienti neohrožují pouze úředníky, ale také další lidi.“ Mnohdy tak řádění agresorů přihlížejí děti, které vzali rodiče na úřad s sebou.

Situace se zásadně zhoršila v poslední době. Ve Zlínském kraji nezaměstnanost řadu měsíců klesá, a ačkoliv v červenci mírně stoupla, zůstává hluboko pod dřívějšími údaji. Aktuálně je míra nezaměstnanosti 4,9 procenta, zatímco loni se blížila 6 a předloni přesahovala 7 procent.

K fyzickému napadení ještě nedošlo, nebývá k němu ale daleko

Jenomže zároveň s tím, jak se skupina nezaměstnaných zmenšuje, roste podíl těch, kteří jsou v ní dlouhodobě. A právě z nich se agresoři rekrutují nejčastěji. Zlost si vybíjejí hlavně na pracovnicích oddělení hmotné nouze.

K fyzickému napadení ve Zlínském kraji zatím nedošlo. „Rozhodně k tomu ale nebylo daleko,“ podotkl ředitel Městské policie ve Zlíně Milan Kladníček. „Zasahovali jsme u případu, kdy hrozilo velmi reálně.“

Jinde v zemi s ním zkušenosti mají. Vůbec nejhorší je situace v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Úřad loni hlásil v celé zemi 397 útoků, z nich 14 bylo fyzických. Třeba když si žena přišla vyměnit průkaz osoby se zdravotním postižením a úřednice zjistila, že jej užívá neoprávněně. To klientku tak rozčílilo, že se na úřednici vrhla, zkroutila jí ruku a udeřila ji do obličeje. Zklidnil ji až příchod dalších pracovnic a strážníků.

Jindy se zase klient s křikem dožadoval příspěvku na bydlení. „Muž z ochranky se jej pokusil uklidnit, klient ho však zahrnul vulgarismy, které se nedají citovat, a zároveň ho fyzicky napadl,“ popsala Beránková.

Úřady se mění v pevnosti, mají SOS tlačítka

Ačkoliv jsou úřednice vyškolené, aby vyhrocenou situaci zvládly, nestačí to a pracoviště se postupně proměňují v pevnosti. Malé kanceláře se propojují, aby si ženy mohly navzájem pomoci, budují se přepážky z nerozbitného skla a instalují bezpečnostní kamery. Nebo prosklené dveře, aby bylo vidět, co se v kanceláři děje.

„Mají i SOS tlačítko, které je napojené na centrální dispečink. V případě potřeby jsme na místě během pár minut,“ ujistil ředitel strážníků v Bystřici pod Hostýnem Radek Sigmund.

Přímo v Bystřici strážníci téměř asistují při výplatách dávek a díky tomu je riziko napadení minimální. „V ty dny se hlídky pohybují v nejbližším okolí úřadu práce velmi často,“ potvrdil Sigmund.

Stejnou metodu zavedla prakticky všechna města v kraji. Třeba ve Vsetíně se po úřadu práce pohybuje asistent prevence kriminality. Tlumí excesy hned v počátcích, v případě nutnosti přivolá hlídku. „Funguje to už rok a díky tomu v poslední době evidujeme jen jeden, možná dva případy,“ potvrdil šéf městské policie Patrik Pecina.