Lidí, kteří neplatí za odvoz odpadů ve Zlínském kraji ubývá. (Ilustrační snímek)

Lidí, kteří neplatí za odvoz odpadů ve Zlínském kraji ubývá. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Města ve Zlínském kraji vyzrála na neplatiče odpadů, recepty jsou různé

  • 1
Městům ve Zlínském kraji se daří snižovat počty lidí, kteří neplatí za svoz komunálního odpadu. Největší úspěchy má za poslední rok Vsetín, kde ubylo osm procent dlužníků, dobrá čísla hlásí i ostatní radnice.

Jednoduchý recept, jak na dlužníky, však neexistuje. Každé z radnic se vyplácí jiný přístup. Například ve Zlíně se osvědčilo prosté upozornění. Ale jen jedno.

"Pokud nezaplatí ve splatnosti, pošleme novou složenku s původní částkou. Bereme v potaz, že člověk třeba zapomněl," řekla Světlana Divilková z magistrátu.

Jestliže však lidé ignorují i upomínku, další už přijde s padesátiprocentním navýšením. Třetí krok je exekuce. Tímto způsobem se podařilo zkrátit předloňský seznam dlužníků o více než 900 jmen.

Na tom za loňský rok je zapsaných pět a půl tisíce lidí, tedy nejméně za posledních pět let. Pro srovnání - například v Olomouci evidují o čtyři tisíce dlužníků více a jejich počet stoupá.

"Celkový neuhrazený dluh se vyšplhal na dvaatřicet milionů korun," potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá. To je trojnásobek částky, kterou aktuálně vymáhá Zlín.

"Z velké části jde o lidi, kteří se z města odstěhovali nebo mají bydliště na úřední adrese," upozornila Divilková.

Zcela nekompromisní je vůči dlužníkům radnice ve Vsetíně. Způsob, jak s nimi vyjít, musela najít už před osmi lety, kdy řešila velký dluh na nájemném v městských bytech. A našla řešení.

"Pokud má člověk u města jakýkoliv dluh, tak některé věci prostě nevyřídí. Třeba žádat o přidělení bytu nebo odkoupení je zbytečné, dokud dluh nezaplatí," uvedla místostarostka Květoslava Othová.

Skokové zvýšení se nekonalo

Hodně lidí ve Vsetíně reagovalo i na novou možnost platit za odpady prostřednictvím SIPO. Výhodou je, že pouze při takové platbě se dá roční částka rozložit na čtyři splátky.

Využít to však mohou zase jen lidé bez dluhů. Nabídka je to ovšem tak lákavá, že řada z nich staré dluhy zaplatila, aby ji mohla využít. I díky tomu se loni počet vsetínských neplatičů snížil o osm procent.

Lepší platební morálky si všimli také úředníci ve Valašském Meziříčí, Uherském Hradišti a v Kroměříži. Dlužníků tam sice neubylo tolik jako ve Vsetíně, ale lepší to je.

Uherské Hradiště evidovalo za loňský rok 3 179 lidí, kteří nezaplatili, Kroměříž 3 465.

"Daří se nám to držet zhruba na stejné úrovni, rozhodně neevidujeme nárůst," potvrdila vedoucí oddělení místních poplatků kroměřížské radnice Hana Mrhálková. "Jsou to skoro stejní lidé, se kterými se problémy táhnou už od roku 2001, kdy se poplatky zavedly," dodala.

Ačkoliv zákon městům umožnil na začátku roku skokové zvýšení poplatku, žádná z radnic toho nevyužila. Stále se tak pohybuje kolem 500korunové hranice.

"Nechceme lidi ještě víc zatěžovat," reagovala tehdy starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

V Meziříčí dokonce uvažovali, že ho úplně zruší. "Chtěli jsme kompenzovat zvýšení daně z nemovitosti. Zastupitelé to však neschválili," uvedl starosta Jiří Částečka.