Možnosti nechat si otestovat alkohol využila ve středu ve Zlíně stovka lidí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Fronta, cinkání lahví a vůně rumu. Ve Zlíně začalo testování alkoholu

  • 2
Velký zájem mezi obyvateli Zlína vyvolala nabídka radnice nechat si otestovat svůj alkohol, zda neobsahuje nebezpečný metanol. Jen za první den možnosti využilo 103 lidí, všech 160 vzorků bylo v pořádku. Testuje se i ve čtvrtek a pátek mezi 12. a 18. hodinou v budově úřadu v ulici Zarámí.

Vůně rumu, která se šíří kolem budovy městského úřadu v ulici Zarámí ve Zlíně, neomylně prozrazuje, že jste na správném místě. Alkohol z domácích zásob se testuje zde.

Kromě vůně o tom ujistí i zástup čekajících lidí. "Copak na to nemáte laser? Viděl jsem to v televizi, bral to přes zavřenou lahev a výsledek byl hned," ozývá se jeden z čekajících mužů.

David Grebeníček (vlevo) a Miloš Galád ze společnosti ITC testují alkohol ve Zlíně.

"Ten přístroj nemáme," odpovídá ředitel divize zkušebnictví ITC Jiří Samsonek, který na měření dohlíží.

A přidává i vysvětlení, jak funguje jejich infračervený spektrometr. "Nezvládne jen sladké likéry, protože cukr by překryl všechno ostatní a křivka by nebyla čitelná," upozorňuje. Fernet, becherovku nebo vaječný koňak je tedy zbytečné nosit.

Výsledek přístroj dává zhruba do dvou minut, během první hodiny zvládli i s papírováním 27 vzorků. I to však bylo pro některé čekající příliš. Testování začalo ve středu. Šanci mají lidé ještě ve čtvrtek a pátek mezi 12. a 18. hodinou.

Často přicházejí s malými PET lahvemi, do kterých přelili deci nebo dvě. K testu stačí několik kapek, kvůli identifikaci je ale lepší přinést lahev celou.

"Tak toto je dobré?" ptá se starší žena a skládá lahve rumu po testu do igelitky.

"Dobré to není, ale pít se to smí," usmál se Samsonek.

Žena je ráda, že jsou její lahve "čisté" a prohlíží si protokol, který to dosvědčuje. Do něj musejí zájemci při příchodu vyplnit své jméno a další informace. Pracovníci firmy ITC jim k tomu doplní výsledek testu.

Pokud chtějí lidé otestovat jeden vzorek, mají to zdarma. Za druhý a třetí zaplatí po 30 korunách.

Čekání je rozděleno na několik fází. Nejvíc lidí stojí venku před budovou, pár jich sedí ve vestibulu a přímo do testovací místnosti se dostane nejvýš několik lidí najednou.

Organizace nevázne, úřednice pomohou s vyplněním protokolu a mezitím už se testuje. Na pořádek dohlíží městská policie.