Dům umění ve Zlíně

Dům umění ve Zlíně | foto: Jan SalačMAFRA

Průhledná stavba s letadlem uvnitř. Ve Zlíně začala obnova Baťova památníku

  • 9
Dlouho připravovaná a tolik potřebná obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně začala. Ještě letos dělníci budovu vyklidí, příští rok začnou s demoličními pracemi. Do dvou let by měl stát nad městem architektonický klenot, který budou obdivovat turisté.

„Některé vybavení se bude dát ještě účelně zhodnotit a jiné bude určeno k likvidaci,“ přiblížil Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která přestavbu provádí.

„Stoly, židle, skříně se zlikvidují. Svítidla a kamenné obklady budou odborně demontované a budou ještě využité. Vitráže, obložení stěn a busta Bohuslava Martinů budou odstraněny v restaurátorském režimu odborníky,“ upřesnil Stacke.

V cenné stavbě ze 30. let minulého století, kterou navrhl architekt František Lydie Gahura, sídlila zlínská filharmonie a galerie. V posledních letech je prázdná a čeká na návrat do někdejšího stavu (více zde).

Původně šlo o železobetonový skelet obložený sklem, jemuž v interiéru dominovalo letadlo Junkers, v němž v létě 1932 zemřel při leteckém neštěstí Tomáš Baťa. A právě tak by měla budova vypadat i po opravě.

„Na začátku příštího roku začneme bouracími pracemi, zmizí nevhodné části, například přístavby. Pak stávající konstrukce obnažíme natolik, aby bylo možné začít přímo s obnovou Památníku,“ poznamenal Stacke.

Baťa byl drsný člověk, říká architekt

Původní náklady na přestavbu se odhadovaly na 70 milionů korun. Po soutěži, již vyhrála firma Zlínstav, se snížily na polovinu.

„Soutěžením zakázky se nám cenu podařilo významně snížit, což je výborná zpráva. Zahájení přestavby už nestojí nic v cestě,“ sdělil primátor Miroslav Adámek. Na přestavbu město získalo dotaci 32 milionů korun od ministerstva kultury (více zde).

Památník Tomáše Bati má být po opravě novou dominantou a chloubou Zlína, na který bude shlížet z návrší. Večer bude zřetelný také, protože bude zevnitř nasvícený.

„Chtěli bychom budově vrátit určitou drsnost původního vyjádření,“ plánuje architekt Petr Všetečka, který je autorem návrhu přestavby. To znamená, že Památník Tomáše Bati nebude vytápěný a bude průhledný za všech stran.

„Jakákoliv technologie by se tam totiž těžko instalovala. Víme, že to nebude pohodlné, ale Baťa byl drsný člověk,“ upozornil Všetečka.

„Budova bude charakterizovat osobnost Tomáše Bati, což znamená velkorysost s vyloučením zbytečných kombinací stavebních materiálů. Odstraníme zbytná technologická zařízení,“ dodal Stacke.

Zázemí vznikne v sousední budově gymnázia, kde budou šatny, sociální zařízení a pokladna.