Marta Pečeňová vede zlínské občanské sdružení Za sklem. Zároveň je i...

Marta Pečeňová vede zlínské občanské sdružení Za sklem. Zároveň je i předsedkyní odborné vládní komise pro nastavení péče o děti s autismem. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Bude první v zemi. Podle zlínského modelu vzniknou centra pro děti s autismem

  • 5
Nic takového v naší zemi zatím neexistuje a Zlín bude vůbec prvním městem, které nabídne centrum pro děti s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich rodiny. Až se model odzkouší, rozšíří se postupně do ostatních krajů a v republice tak vznikne ucelená síť, která dosud chybí.

Centrum bude využívat početná skupina lidí – dětmi a jejich širokou rodinou počínaje, přes učitele na všech stupních škol, asistenty pedagogů, až třeba po vedoucí zájmových kroužků. „Víme, do čeho jdeme. Centrum v malém funguje už nyní, jenomže máme omezené možnosti a musíme odmítat zájemce,“ uvedla Marta Pečeňová, která za celým projektem stojí.

Sama je matkou dvou chlapců s Aspergerovým syndromem, který patří mezi poruchy PAS. Vede občanské sdružení Za sklem, jež centrum zřizuje, a je předsedkyní odborné vládní komise, která dala dohromady principy, na nichž má specializovaná péče fungovat.

Materiál vláda loni v únoru schválila, v dubnu jej ve Zlíně uvedou do života. Práce centra bude spočívat v tom, že by se rodiče měli co nejdříve dozvědět diagnózu svých dětí a mohli s nimi začít pracovat. Při správné a včasné péči se totiž u některých poruch dá dosáhnout výrazného zlepšení. Díky tomu mohou být děti později samostatnější a lépe se začlení do běžného života.

Dnes rodičům schází informace a kontakty na odborníky, kteří jim mohou pomoci. I to jim centrum zajistí. Na jednom místě bude klinický psycholog, logoped nebo třeba speciální pedagog. Terénní pracovníci mohou docházet do rodin a kromě toho bude centrum komunikovat se školami.

Centrum mělo být už před lety, pád vlády ho stáhl s sebou

„Plánujeme i pobytové akce – s odděleným programem pro děti a pro rodiče. Ti totiž obvykle těžko shánějí hlídání, pokud potřebují cokoli řešit,“ podotkla Pečeňová. Dnes na takové akce jezdí do Zlína rodiny i z Kyjova, Ostravy nebo třeba Vyškova. V denní péči má sdružení Za sklem 34 rodin z kraje. Zájemců je ale mnohem víc.

Ačkoli nyní už všechno spěje k začátku a podařilo se spojit město, kraj a ministerstvo práce a sociálních věcí, hladce to rozhodně nešlo. Budovu na Přílukách, v níž centrum vznikne a kde dříve sídlil Dům dětí a mládeže Astra, zapůjčilo město už před lety a sdružení mělo slíbené i státní financování. Podařilo se mu zorganizovat mezinárodní dobrovolnickou akci, díky níž je část rekonstrukce hotová, svedla dohromady 180 lidí. Pak se ale nápad načas odsunul.

„Když padla Nečasova vláda, padlo i přislíbené financování. Dočasná vláda se do ničeho takového pouštět nechtěla,“ vyjmenoval místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, který se sdružením spolupracuje.

Ani současné vedení státu se do projektu příliš nehrnulo. Ustanovení odborné komise předcházela stížnost k OSN, v níž Pečeňová se svým týmem popsala body ústavy, které Český stát v přístupu k lidem s autismem porušuje. Pak už se věci ale přeci jen pohnuly.

Ve Valašském Meziříčí bude odlehčovací služba

„Rozvíjení specifických služeb pro tuto cílovou skupinu podporujeme, stejně tak i sdílení dobré praxe,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Nyní čekají novou budovu centra zásadní stavební úpravy, jako výměna střechy či oken. Brzy začne výběrové řízení na stavební firmu a do jara musí být práce hotová. Ministerstvo na to poslalo 19,5 milionu korun, dalších pět milionů přidal Zlínský kraj.

Ten navíc paralelně chystá další projekt, kterým péči centra doplní. Valašskomeziříčský kojenecký ústav na podzim ukončí provoz a nahradí jej zařízení pro děti s PAS.

„Během příštího roku bude nabíhat odborné poradenství a terénní odlehčovací služby, o rok později pak i pobytové,“ popsala Taťána Valentová Nersesjan, krajská radní odpovědná za sociální věci.