Ingrid Poppe Tornáryová provozuje obchod se svým manželem, vychází z principu...

Ingrid Poppe Tornáryová provozuje obchod se svým manželem, vychází z principu „žádný odpad“. | foto: Zdeněk Němec, MAFRAMAFRA

Obchod, kde se obejdou bez igelitu a plastů. Fazole i mouku balí do sklenic

  • 19
Ve Zlíně otevřou první obchod, ze kterého si zákazník odnese zboží ve vlastním obalu nebo v zavařovací sklenici. Vychází z principu „no waste“, v češtině „žádný odpad“.

Když neznalý člověk vstoupí do malého obchůdku ve Vodní ulici ve Zlíně, hned mu něco nehraje. Prakticky všechno zboží je uloženo v policích v různě velikých zavařovacích sklenicích, prodejní pultík je stlučený z dřevěných palet. Ve vedlejší místnosti jsou strojky na mletí mouky či vloček, nechybí dokonce ani dětský hrací koutek.

V této zvláštní prodejně vše spojuje jediná myšlenka: žádné plastové sáčky, balíčky či fólie, veškeré zboží je tu k dostání bez obalu.

Takzvaný bezobalový obchod, který od ledna začne oficiálně fungovat, je prvním ve Zlíně a jedním z mála v celé republice.

„Naše filozofie je jednoduchá. Nabízet lidem k prodeji takový sortiment, který jinde neseženou jinak než v nějakém obalu,“ vysvětluje Ingrid Poppe Tornáryová, jež se svým manželem obchod provozuje.

Vychází přitom z principu „no waste“ (v češtině „žádný odpad“), který učí lidi používat co nejméně obalových materiálů.

„Už dlouho mě zaráželo, kolik věcí je zbytečně zabalených. Každých pár gramů koření, čočky nebo třeba těstovin má vlastní obal. Často přitom zbytečně veliký,“ popisuje Tornáryová, jíž vadí, že většina těchto obalů skončí v komunálním odpadu a jen stěží se rozloží.

Obaly nemusí končit na skládkách, všechno se nějak využije

Když její rodina začala žít bezobalově, najednou zjistila, že v komunálním odpadu neskončí v podstatě nic, protože všechno se nějak využije. „Naším cílem je naučit tomuto způsobu další lidi. Aby třeba po malých krůčcích začali obaly ze svého života vypouštět.“

V obchodě lidé mohou kupovat především suché potraviny – luštěniny, mouku, oříšky či koření, tedy věci, jež jsou jinde k sehnání jen v pytlících. Mouku či vločky zákazníkům v prodejně přímo namelou.

„Chceme postupně přidat i těstoviny, plánujeme oleje, nějaké nápoje a také kosmetiku,“ nastiňuje Tornáryová. Podle ní lze velice snadno bezobalově vyrobit čisticí prostředky, ale i zubní pastu či krém na ruce.

„S prodejem zboží domácí výroby je ale problém, musíme hledat certifikované dodavatele,“ zmiňuje Tornáryová, která si zakládá na tom, že všechno zboží je v bio kvalitě a zejména od lokálních dodavatelů.

Zákazníci nakupují do tašek, které si přinesou z domova, anebo do zavařovacích sklenic.

Jednou si v nich zboží odnesou, podruhé je zase vrátí. Obchod plánuje i rozvážkovou službu. Součástí je navíc prostor pro besedy, přednášky a semináře. Nejde totiž jen o prodej, ale také o šíření osvěty.