Metodu 27G použil při operaci uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka.

Metodu 27G použil při operaci uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ve Zlíně jako první použili při operaci oka supertenké nástroje

  • 0
Dokážete si představit operaci pomocí nástrojů, které jsou sotva viditelné okem? Ve světě nejsou nemožné. Jednu takovou má za sebou chirurg zlínské oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Ve středu při unikátní operaci lékař jako první v Česku použil supertenké nástroje, které usnadní zákroky na sítnici a sklivci.

Vůbec prvním pacientem v zemi, který byl operován unikátní metodou zvanou 27G, byl pětašedesátiletý muž z Rožnova pod Radhoštěm. Sužovaly ho tři choroby oka. Šedý zákal, silná krátkozrakost a zákaly ve sklivci.

Metoda spočívá v tom, že se při zákroku používají supertenké nástroje. "Mají průměr menší než je 0,4 milimetru. Díky tomu se otvor v oku nemusí zašívat a operace nevyžaduje celkovou anestezii, ale stačí jen místní znecitlivění," popsal operatér a šéfchirurg Gemini Pavel Stodůlka.

Po zákroku pacient odejde domů

Zákrok tak je doslova a do písmene ambulantní. Trvá zhruba půl hodiny a pacient po něm odchází domů. "Rozhodně by s sebou ale měl mít doprovod," dodala Eliška Bařinková z kliniky Gemini.

Pavel Stodůlka

Šéfchirurg oční kliniky Gemini ve Zlíně se narodil v roce 1965. Jako první na světě provedl centraci vychýlené lidské čočky a laserovou operaci dalekozrakosti novou metodou.

V roce 2005 převzal cenu Osobnost Zlínského kraje a o dva roky později se stal nositelem Ceny města Zlína. Loni mu Unie pacientů předala ocenění s názvem Jeséniova cena v rámci ankety Lékař roku 2010.

Operovat tak malým řezem dosud nebylo v České republice možné. "I v rámci Evropy se nástroje zavádějí teprve letos," dodal Stodůlka. Supertenkým řezem se do oka vsunou například endonůžky nebo endopinzeta. "Nástroje nese velmi složitý a precizní mechanismus, který umožní nůžky rozevírat," řekl chirurg.

Metoda je vhodná především pro pacienty s problémy sítnice a sklivce. "Hned na první pocit je ta chirurgie jemnější, šetrnější," popsal své pocity krátce po zákroku operatér.

Mohl srovnávat, při včerejší operaci použil hned několik metod, aby vyřešil tři různé oční vady. "Novými nástroji jsme odstranili jen zákaly na sklivci," dodal.

Budoucí pacienti, pro které bude unikátní metoda vhodná, mohou mít vrozené degenerace sítnice, ale i postižení třeba po úrazech. Co se týče sklivce, jsou nejčastější zákaly nebo krvácení do sklivce. Některé změny mohou mít také pacienti s cukrovkou. Jde o celkem běžnou operaci, jakých dělají ve zlínském Gemini zhruba tisícovku ročně.

Pojišťovny operaci nehradí, pacient musí počítat s doplatkem

Zákrok novými nástroji nehradí zdravotní pojišťovny, a pacienti tak musí počítat s tím, že budou doplácet. "Není jasné, jaká to bude částka. Při použití předchozí nejnovější metody 25G doplácel pacient zhruba pět tisíc korun. U této metody musíme doplatek teprve vyčíslit," řekla Bařinková.

V zavádění nových a unikátních postupů do lékařské praxe už mají lékaři oční kliniky Gemini zkušenosti. Jako první na světě zde provedli centraci vychýlené lidské čočky a ojedinělou laserovou operaci dalekozrakosti.

Letos v květnu ve Zlíně zavedli novou metodu na zpevnění rohovky. Operace se díky ní zkrátí zhruba z půl hodiny na tři minuty.