Zlín by rád využil moderní metodu likvidace odpadků, při které se navíc získává teplo a elektřina (Ilustrační snímek).

Zlín by rád využil moderní metodu likvidace odpadků, při které se navíc získává teplo a elektřina (Ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Ve Zlíně by chtěli měnit odpadky ze skládky na teplo a elektřinu

  • 2
Likvidovat odpadky a současně při tom jako vedlejší produkt získávat elektřinu a teplo. Zlín by rád začal využívat moderní technologie, s jejichž pomocí by se vypořádal s odpady, které sváží na skládku Suchý důl na Mladcové. Mimo jiné by to ve městě pozitivně ovlivnilo ceny tepla.

Na největší zlínskou skládku stále míří nákladní auta, ale kupodivu směrem na skládku prázdná a až nazpět plná - plná odpadu, který vozí do speciálního kotle ve zlínské elektrárně Alpiq, kde se odpadky pomocí moderní technologie spalují a vzniká z nich teplo a elektřina. Píše se rok 2020.

Někomu to možná může připadat jako sci-fi inspirované spisovatelem Julesem Vernem, nicméně jde o reálné postupy, které už v Evropě fungují. "Chceme smysluplně využívat komunální odpad, má velký potenciál, ale končí na skládce," naznačil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld

K tomu, aby ho využilo, má městu pomoci odborná studie, kterou si nechá zpracovat. Odborníci v ní popíší moderní technologie likvidace odpadů. Jednou z nich je metoda plazmového spalování. Při ní se v kotli velkým žárem nebo plynem odpad rozloží a přetaví v prakticky novou hmotu složenou ze stejných prvků. Například na amoniak, jenž má uplatnění v zemědělství jako součást hnojiva. "Existuje to ve světě, tak proč ne u nás," podotkl Landsfeld.

Při spalování by vznikalo teplo a elektřina. Což by přispělo k tomu, že by ceny tepla nerostly tak razantně jako dosud a stav zlínského ovzduší by se zlepšil, neboť by vše probíhalo ekologickou cestou.

Není to kouzelné řešení, raději recyklujte, radí ekologové

Město se ale nechce zaměřovat jen na nové a drahé technologie. "Prověříme i možnost přidávání odpadu k hnědému uhlí. Z něho se vyrábí ve Zlíně nejvíce tepla," upřesnil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ekologové sice vítají, že chce Zlín snížit množství odpadu, který končí na skládce, nicméně cestu spalování, byť plazmovou metodou, příliš nedoporučují. Razí cestu recyklace. "U každého způsobu spalování zůstanou zbytky, které se budou muset někde uložit. Není to kouzelné řešení," naznačil Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Z přetaveného odpadu se podle něj sice dá využít amoniak, mnoho prvků už ale ne: třeba z barviva z PET lahví nebo rtuť z baterií. "Smysluplnější je recyklovat," je přesvědčený Petr Ledvina z ekologického institutu Veronica.

Ekologové upozorňují i na to, že ve Francii se vytřídí až 80 procent odpadu, zatímco ve Zlínském kraji jen kolem dvaceti. Landsfeld však řekl, že v třídění město bude i nadále pokračovat.

Jedno je jasné. Zavedení nové technologie bude ještě trvat. Možná deset až dvacet let. Jen zpracování studie zabere několik měsíců.

Zástupci města už přesto o studii jednali s vedením firmy Alpiq Generation ve Zlíně, jež tady provozuje elektrárnu. A to je záměru nakloněno. "Studie má dát také odpověď na otázku, zda a v jakém objemu by bylo možné odpad spalovat v současném zařízení naší firmy," upřesnila mluvčí společnosti Markéta Čapková.