Vsetínská Kostka škola od podzimu nabídne i vysokoškolské studium.

Vsetínská Kostka škola od podzimu nabídne i vysokoškolské studium. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Polská škola otevírá fakultu ve Vsetíně, láká učitele nebo žurnalisty

  • 3
V areálu Kostka školy ve Vsetíně začíná fungovat pobočka zahraniční soukromé vysoké školy. Nabídne Fakultu společenských studií se čtyřmi obory. Akreditaci získala letos v únoru v Polsku.

Vzdělávat chce budoucí sportovní žurnalisty, tiskové mluvčí, pracovníky v PR nebo učitelky mateřských škol a vedoucí domů dětí a mládeže. Začít hodlá už v akademickém roce 2014/2015, tedy od října.

„Pokud se v této krátké době naplní alespoň jeden z oborů, bude to úspěch. Za rok už budeme fungovat naplno,“ věří Karel Kostka, který za vznikem vysoké školy ve Vsetíně stojí.

Přesněji řečeno, nepůjde o univerzitu, ale o fakultu zahraniční vysoké školy. Její centrála funguje v polském Sosnovci, nese název Vysoká škola Humanitas a vznikla před sedmnácti lety.

Novou Fakultu společenských studií akreditovala polská komise a Ministerstvo vědy a vysokého školství. V síti českých vysokých škol ji tedy zájemci budou hledat marně. Vzdělání ale uznávají všechny státy Evropské unie.

Fakulta společenských studií Vsetín

Jde o fakultu Vysoké školy Humanitas z polského Sosnovce. Jejím iniciátorem je Karel Kostka.

Nabídne bakalářské studium v oborech předškolní pedagogika, pedagogika volnočasových aktivit, sportovní žurnalistika a mediální konzultant.

V jejím čele stojí dřívější děkan Pedagogické fakulty a později Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci Bohuslav Hodaň.

Fakulta zahajuje výukovou a vědeckou činnost od akademického roku 2014/2015.

Humanitas je škola soukromá a zpoplatněné bude i studium na vsetínské fakultě. Měsíční školné vyjde na 2 700 korun. Pro srovnání, za měsíc studia na soukromé střední škole ve Vsetíně, zaplatí zájemci zhruba 1 950 korun. Ve Zlíně to je více než tři tisíce. A soukromá mateřinka vyjde v krajském městě nejméně o tisícovku dráž.

Kostka má s provozem soukromé školy více než dvacetileté zkušenosti. Jeho Kostka škola byla jednou z prvních soukromých středních škol v Česku a mimo jiné nabízí právě pedagogiku a žurnalistiku. Její zakladatel je přesvědčený, že i v případě vysoké školy vsadil na správné obory.

Nabídka vysokých škol je větší než počet maturantů

„O osud absolventů strach nemám. Je to jako u každé školy. Dobří absolventi práci najdou,“ je si jistý Kostka.

Obecně vzato ovšem každá nová možnost vysokoškolského studia budí rozpaky. Odborníci se shodují, že nabídka a kapacita současných vysokých škol i tak vysoko přesahuje počty maturantů.

„Nabídku rozhodně není potřeba zvyšovat,“ reagoval krajský radní Petr Navrátil odpovědný za školství. Na otevření soukromé vysoké školy však nemá kraj žádný vliv.

Předškolní a volnočasová pedagogika jsou momentálně žádané obory i na trhu práce. Zároveň ale existuje celá řada vysokých škol, které tyto obory nabízejí, a funguje také propracovaný systém dalšího vzdělávání a rekvalifikací, které mohou využít zájemci přicházející z praxe.

„Je to momentální stav, který nebude trvat dlouho,“ uvedla ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Obor sportovní žurnalistika žádná jiná vysoká škola v zemi nenabízí, jako předmět se však dá studovat v Brně či Praze.

„Studenti dostanou obecný základ, mohou pak samozřejmě hledat uplatnění v jakémkoliv typu žurnalistiky. Jen ve sportu půjdou víc do hloubky,“ vysvětlil záměr Kostka.

V zimě se začne stavět nový školní pavilon

Absolventa oboru mediální konzultant zase vidí jako mluvčího, pracovníka v oblasti PR nebo reklamní agentury.

„Nabízíme to, co na trhu chybí,“ podotkl další z tvůrců fakulty a její děkan Bohuslav Hodaň. Léta působil jako děkan Pedagogické fakulty a později Fakulty tělesné kultury na Univerzitě Palackého v Olomouci, odkud jsou i další nejbližší spolupracovníci.

Fakulta společenských studií má mít dva ústavy. V čele ústavu pedagogiky bude stát Vlasta Karásková a ústav žurnalistiky povede Tomáš Dohnal. Oba působili jako docenti na Fakultě tělesné kultury.

V každém z nových oborů se počítá se 30 studenty. V přednáškových sálech se budou setkávat jak profesoři z českých vysokých škol, tak i z polské Humanitas.

První akademický rok stráví studenti v prostorách Kostka školy, tedy pod jednou střechou s dětmi z mateřinky a studenty střední školy. V zimě však začne stavba dalšího pavilonu, který bude určený speciálně pro vysokoškoláky. Investice za asi 50 milionů korun rozšíří stávající areál školy v blízkosti centra města.

Jaké bude uplatnění studentů vsetínské fakulty, zatím nelze předjímat. „Platí, že vysokoškoláků máme víc, než potřebujeme. Nedá se ale říct dopředu, co to bude za studenty, jakého se jim dostane vzdělání a pro jakého zaměstnavatele budou připravení,“ uvedl analytik Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy Jan Koucký.

Naopak jistá jsou statistická čísla z úřadu práce. „Vysokoškoláci dnes tvoří téměř pětinu všech nezaměstnaných absolventů škol. To nebývalo zvykem,“ upozornila Majdyšová.