Města své poplatky zvedat nebudou. (Ilustrační snímek)

Města své poplatky zvedat nebudou. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zdražuje voda, někde teplo. Další energie ve Zlínském kraji zlevňují

  • 3
Pro obyvatele Zlínského kraje je to jednoznačně dobrá zpráva, nejrůznější poplatky totiž v příštím roce nepůjdou nahoru. Mírně se zdražuje pouze voda, někde teplo. Jinak ceny zůstávají stejné. Plyn a elektřina dokonce zlevňují.

V současné době, kdy se všechno zdražuje, musí obyvatele východní Moravy potěšit, že příští rok nebudou mít hluboko do kapsy. Alespoň co se týká nejrůznějších poplatků na radnicích nebo plateb za energie.

Jak se změní ceny a poplatky

Ve všech městech Zlínského kraje stoupne cena vody, ale pouze o inflaci, takže zhruba o dvě procenta.

Naopak ceny elektrické energie a plynu půjdou dolů o 9,5, resp. o pět procent.

Další poplatky, které si stanovují města, zůstávají na stejné výši. Ať už jde o poplatek za psa, svoz odpadu nebo nájemné v městských bytech či daň z nemovitosti.

Jen někde mírně zdraží teplo. Radnice totiž chtějí šetřit peněženky svých obyvatel, navíc příští rok jsou komunální volby.

"Je mnoho důvodů, proč poplatky zvýšit. Zvláště když k tomu máme prostor. My to ale neuděláme," naznačil zlínský primátor Adámek.

A dodal, že město raději bude hledat úspory, než aby více zatěžovalo rodinné rozpočty obyvatel. A jeho slova potvrzují i čísla.

Na Zlínsku zdraží pouze voda. Navíc po razantních navýšeních v minulých letech jen o inflaci. I tak bude ale pořád téměř nejdražší v zemi, byť klesla z 2. na 14. místo. Kubík vyjde na 85,69 koruny.

Ve Zlíně se vyjednává o ceně tepla

Výrazně levnější je v dalších třech okresech, které také zdražují. A opět přibližně o inflaci, tedy asi o dvě procenta. Nejméně budou platit lidé na Kroměřížsku, a to 70 korun za kubík.

Někde se mění i ceny tepla. Ve Zlíně o tom ještě není rozhodnuto, protože městská společnost Teplo Zlín pořád vyjednává se zdejší teplárnou. Gigajoule tady dnes stojí 580 korun.

"Případné zdražení by nemělo být vyšší než o tři až čtyři procenta," naznačil ředitel Tepla Zlín Josef Morys.

V Uherském Hradišti si obyvatelé určitě připlatí. Kvůli zdražení uhlí bude stát gigajoule 569 korun, přičemž letos to bylo 557 korun.

Naopak ceny dalších energií poklesnou. U elektřiny v průměru až o 9,5 procenta. To znamená, že běžná domácnost ušetří za rok několik set korun. Důvodů k tomuto kroku je více, tady jsou ty nejhlavnější.

"Nastal pokles cen energie na burzách i mírný pokles cen distribuce. Proto můžeme zlevňovat," vysvětlil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Radnice před volbami zdražovat nechtějí

Podobné je to s plynem, jehož cena od dodavatele RWE klesla už letos na jaře o 10 procent a spadne ještě o dalších pět.

"Pro naše zákazníky bude letošní topná sezona výrazně levnější. Obyvatelé rodinného domku ušetří v průměru přes čtyři tisíce korun," přiblížila regionální mluvčí RWE Linda Ešková.

Poplatky za svoz komunálního odpadu a za psy zůstanou na stejné úrovni. Takže jen připomeňme, že ve Zlíně platí lidé za odpad 500 korun a zůstane to tak i přesto, že město na tuto službu ročně doplácí 10 milionů korun.

"Dokážeme se s tím vyrovnat," podotkl náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Ve Vsetíně i v Kroměříži stojí svoz odpadu ročně 492 korun. Nikde se nemění daň z nemovitosti či nájemné v městských bytech.

"Do nově uzavíraných smluv v roce 2014 se ale promítnou změny vyplývající z nového občanského zákoníku, který se v současné době chystá," připomněl mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma.

Nezdražují ani lístky v městské hromadné dopravě. Základní jízdné ve Zlíně bude dál stát 12 korun, v Uherském Hradišti 10, v Kroměříži 13 korun.

"Snahou radnice je nezatěžovat občany navyšováním cen, pokud to není nezbytně nutné," shrnul mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.