Rachot desítek kravských zvonců prozradil, že se řítí čerti z Lidečka. Ti se...

Rachot desítek kravských zvonců prozradil, že se řítí čerti z Lidečka. Ti se také zdobí takzvanou ježovinou. | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Čerti, zelí, slivovice. Začíná známý jarmek ve Valašských Kloboukách

  • 1
Je největší ve Zlínském kraji a v mnoha směrech unikátní. A protože se to o něm ví, každý rok na něj jezdí přes dvaceti tisíc lidí. Na Valašském mikulášském jarmeku uvidí o víkendu stovky řemeslníků a ochutnají vyhlášené dobroty.

Pořadatelé čekají, že hlavní jarmekový den, tedy sobota, přiláká na jih Valašska minimálně tolik lidí jako vždy v posledních letech - kolem dvaceti tisíc. Záležet bude i na počasí, podle předpovědi má být kolem nuly.

"Ideální by ale byl desetistupňový mráz a sluníčko," naznačila šéfka pořádajícího sdružení Valašský jarmek Pavlína Kolínková.

To jsou totiž výborné podmínky k tomu, aby se návštěvníci často a rádi zahřívali. Třeba ochutnáváním pravé valašské kyselice, medoviny nebo slivovice.

Přijedou slovenští řemeslníci

I letos se bude jarmek odehrávat v celém centru města, tedy na rynku a dolním náměstí a k tomu ve čtrnácti budovách včetně čtyř zachovalých valašských dřevěnic.

A pořadatelé zaručují, že návštěvníkům představí tradice tak, jak si je starší generace pamatují.

"Nesnažíme se na jarmeku o zásadní novinky, spíš pečlivě zvažujeme a kontrolujeme, aby k nám neproklouzlo něco, co sem nepatří," ujistila Kolínková.

Na jarmeku ochutnáte jablko, zelí i perník

Součástí jarmeku je hned šest soutěží: o nejlepší slivovici, jablíčko, perník, pečeného pána z kynutého těsta nebo kysané zelí.

"Vítěze tří z nich vybírá porota nejvzácnější, tedy samotní návštěvníci jarmeku," upozornila šéfka pořádajícího sdružení Valašský jarmek Pavlína Kolínková.

Kdo v sobotu zamíří do Klobouk, může ochutnávat medové perníčky, kyselé zelí i dobroty v podobě pečeného pána a paní z kynutého těsta. A zájem o soutěž je velký.

"Už se nám první vzorky pomalu scházejí," potvrdila za pořadatele Eva Sáblíková, která má na starosti soutěže. "Ale pekaři chtějí mít své výrobky co nejčerstvější a nejhezčí, takže je začnou nosit až den před jarmekem," doplnila.

Obvykle se pak sejde kolem třiceti vzorků zelí, perníků i pečených pánů, a to nejvíce z Valašska. Pořadatelé mají už teď k dispozici třeba sedmičky kysaného zelí, které od majitele přišlo poštou ze Zlína, nebo nazdobenou vánoční konvici z perníku.

Přihlášené vzorky zelí budou návštěvníkům k dispozici v sobotu mezi devátou a dvanáctou hodinou v dřevěnici Kosenka. V sále TJ Sokol zase budou vonět perníky a pečení páni.

Vítěze originální soutěže "O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová" už odborná porota vybrala. Hodnotila pětadvacet vzorků, jméno vítěze je ale tajné (více o soutěži čtěte zde).

"Teď ho neprozradíme, až v sobotu," oznámila Kolínková. Loni uspěla slivovice z Křivoklátu na Slovensku, druhý byl vzorek z Haluzic a třetí ze Střelné.

Centrum města v sobotu od brzkého rána zaplní výrobci a řemeslníci z celého kraje. Bude jich více než tři stovky. Mezi jinými například papučáři, kováři, řezbáři, brašnáři, košíkáři nebo perníkáři.

Letos bude své výrobky nabízet také početná skupina čtyřiceti tvůrců ze Slovenska. Předvedou výrobu dřevěných hraček nebo hudebních nástrojů a nabídnou plstěné klobouky, hlavolamy nebo sýry.

"V Pivečkově dřevěnici se návštěvníci podívají, jak pod rukama zkušeného hospodáře vznikají slaměné ošatky a švec obratně šije valašské krpce," upozornila za pořadatele Radka Brtišová.

Kyselici ochutnají na náměstí

Vůbec poprvé v historii jarmeku bude tradiční valašská kyselice k dostání nejen v dřevěnici a v kulturním domě, ale i na dolním náměstí.

"Vždycky byla už kolem desáté hodiny vyprodaná, proto jsme letos přidali dalších padesát kilo zelí a budeme ji nabízet i ve stánku," vysvětlila Kolínková.

Pořadatelé kvůli tomu už v říjnu naložili 450 kilogramů zelí, ze kterého se v pátek začne vařit 1 400 litrů vyhledávané speciality.

Sobotní jarmek oficiálně začne po deváté hodině ráno, kdy starosta města Dalibor Maniš předá vládu nad jarmekem pekelným mocnostem.

Obávaní čerti, ze kterých mají respekt nejen malé děti, tentokrát přijedou z pěti míst jižního Valašska. Ze Štítné nad Vláří, Nedašova, Francovy Lhoty, Valašských Klobouk a chybět nebude ani skupina z Kosenky.

Jak na jarmek

Autobusem
Mikulášský expres vyjede mezi 8. a 9. hodinou ze Slavičína, Brumova-Bylnice, Nedašova, Štítné nad Vláří, Francovy Lhoty, Lačnova, Študlova, Drnovic a Újezdu. Zpět se vrací mezi 13. a 14. hodinou.

Vlakem
Mimořádný historický vlak s parní lokomotivou Matěj pojede v 8:30 z Valašského Meziříčí přes Jablůnku, Vsetín, Valašskou Polanku a Horní Lideč do Valašských Klobouk. Odtud zajede do Brumova a Bylnice a s cestujícími se vrátí zpět. Jízdenky na vlak je možné koupit i dopředu ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Horní Lidči.

Liší se svým vzhledem, takže někteří budou mít na sobě barevné krepové mašle, jiní vyřezávané dřevěné masky a další mladé jalovce. Dohromady jich bude šest desítek.

Na jarmek jede historický vlak

Unikátní akce má jedinou chybu na kráse. Město totiž není dostatečně vybavené parkovacími plochami pro tisíce aut.

Ty zatím provizorně stávaly na velkých plochách na okraji Klobouků. Letos se úřad domluvil s vlastníky a parkování je tam oficiální.

"Pokud bude dobré počasí, vejde se na každé ze čtyř míst minimálně dvě stě automobilů," upřesnil místostarosta Martin Janík. Návštěvníky pak do centra zaveze kyvadlová doprava.

Do Klobouk zamíří také speciální vlak. Z Valašského Meziříčí vyrazí v sobotu ráno devět historických vozů s parní lokomotivou Matěj. A z ostatních měst vyjede autobusová linka Mikulášský expres.