Pohled na Velké Karlovice z nové rozhledny v Miloňové

Pohled na Velké Karlovice z nové rozhledny v Miloňové | foto: Michal Trávníček, MF DNES

Valašsko uvidíte z nové rozhledny na Miloňové

  • 2
Na vrcholku kopce Miloňová nad Velkými Karlovicemi stojí nová dřevěná rozhledna. Její návštěvníci z vyhlídkové plošiny uvidí panorama Beskyd a Javorníků nejen na moravské, ale i na slovenské straně hor. Po rozhlednách na Ztracenci a Čartáku jde o třetí stavbu, která podobný výhled nabízí.

Vyhlídka stojí na kopci ve výšce 846 metrů nad mořem a postavil ji tam státní podnik Lesy České republiky, spolu se zástupci obce.

Projektoval ji architekt Antonín Závada starší z Valašského Meziříčí, který má s podobnými stavbami bohaté zkušenosti. Kromě několika dalších projektoval i rozhlednu na Čubově kopci ve Francově Lhotě, ve Valašských Kloboukách, v Olšanech u Brna nebo ve slovenských Dohňanech.

Jeho posledním dílem byla Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm.

Nakonec jen 24 metrů

Rozhledna Miloňová

Nová rozhledna u Velkých Karlovic vyrostla na vrchu Miloňová ve výšce 846 metrů nad mořem. Je přístupná po celý rok a turisty k ní zavede zelená značka, která začíná v údolí Léskové. Kolem rozhledny vede i dětská turistická trasa.
Dřevěná věž má výšku 24 metrů a stojí na kamenné podestě. Vyhlídková plošina je umístěná 20 metrů nad okolním terénem a zájemci si z ní prohlédnou hřeben Vsackých Beskyd, ale i Javorníků.

Rozhlednu postavily Lesy České republiky podle návrhu architekta Antonína Závady, který rovněž projektoval Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm.

Kromě Miloňové mohou turisté na Valašsku vyšplhat i na rozhlednu Sůkenická, které se říká Čarták.

Stavba je vysoká 24 metrů a k plošině vede sedmdesát sedm dřevěných schodů. Původně však měla být vyšší. "Chtěl jsem přidat ještě jedno patro, aby měla štíhlejší tvar," přiznává architekt.

Stavba je unikátní tím, že její půdorys tvoří šestiúhelník, což má podle Závady řadu výhod.

"Zejména tu, že schodiště je pohodlné. Navíc to stavbu i zlevňuje. Je ovšem náročnější na tesařské práce, protože k tomu musely být použity kosé spoje," popsal architekt.

K rozhledně to jde pěšky nebo třeba na segwayi

K úplné spokojenosti mu však přece jen něco chybí. "Venkovní nosná kostra měla být barevná, chtěl jsem zvýraznit vnější konstrukci," naznačil autor projektu svou původní myšlenku.

"Jenomže kvůli zvýšení životnosti je dřevo tlakově impregnováno a barva se nám kvůli tomu srážela," uvedl architekt.

"Kromě Jurkovičovy je nejlepší z těch, které jsem dělal," pochválil dílo nad Karlovicemi projektant.

A jak se k nové rozhledně dostat? Možností je několik. Pěší mohou jít buď z údolí Miloňov, nebo Léskové. V obou případech musí počítat se zhruba hodinovým výstupem.

V Karlovicích se ale nabízí i jiná možnost, půjčit si v některém z místních hotelů vozítko segway.