Zlínský útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě.

Zlínský útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Útulek pro psy je příliš drahý, obce na Valašsku proto postaví společný

  • 2
Osm obcí v okolí Rožnova pod Radhoštěm hodlá vybudovat společný útulek pro psy. Problém, kam s toulavými zvířaty totiž řeší všechna města a vesnice v regionu. Provozovat vlastní zařízení je ale příliš nákladné.

Manželé Michalíkovi si domů dovezli psa z malé obce na Přerovsku, kde ho jako toulavého odchytili místní lidé. Když se ani po měsících nenašel majitel, dali fotku psa na internet.

„Jeli jsme pro něj a muž, který ho měl doma, nám vysvětlil, že funguje jako dočasný útulek. Vlastního psa už prý nechce a tak se stará o toulavé,“ popsal Pavel Michalík ze Zlína.

Takto svépomocně řeší problém s toulavými psy řada obcí v kraji. Ze zákona mají povinnost se o zvíře postarat a zajistit, aby nikoho neohrožovalo. Jednoduše ho odvézt do nejbližšího útulku je ale problém.

„Přijímáme psy z obcí, které s námi mají dopředu uzavřenou smlouvu. Aktuálně jich je patnáct,“ uvedla Eva Poiselová, která provozuje útulek ve Zlíně na Vršavě.

Za každý den pak obec platí částku od 78 korun. „Suma se liší podle velikosti plemene,“ podotkla Poiselová. Pokud zvíře zůstane v útulku měsíc, vyjde to obec na víc než 2 300 korun, za rok se částka vyšplhá na 28 500 korun. Proto je takové řešení až krajní variantou.

„Obvykle mají nějaký vlastní kotec. K nám dovezou až psa, kterého se jim dlouho nedaří umístit,“ popsal Jakub Hába ze vsetínského útulku. Zařízení je městské, smlouvy s ostatními obcemi neuzavírá a vyhovět jim může jen v případě, že má volné místo.

Budoucnost útulku řeší také v Kroměříži

Jedním z těchto způsobů fungují i další zařízení pro opuštěné psy. Ve Zlínském kraji jich je pět – kromě Zlína a Vsetína ještě ve Valašském Meziříčí, Kroměříži a Rožnově pod Radhoštěm, kde nyní přišli s inspirativním nápadem.

Osm obcí tady nedávno založilo společnost Psí útulek Rožnovsko. Společně mají šanci dosáhnout na dotaci, za ni postaví kotce nejen pro psy, ale i pro kočky a budou je společně provozovat i financovat.

Pokud se jim podaří peníze sehnat, bude nový útulek stát ještě před koncem roku. Pozemky pro něj poskytne město.

„Útulek sice máme, ale je na konci životnosti, hygiena už jeho další provoz nepovolí,“ uvedl rožnovský místostarosta Jan Kučera. Nové zařízení v Rožnově bude zhruba pro třicet psů a deset koček. A mnohé obce už ho nedočkavě vyhlížejí.

„Jsme rekreační oblast, lidé tady psa vyhodí a ujedou. Není měsíc, aby nebyl nějaký problém,“ popsal starosta Horní Bečvy Rudolf Bernát. Vlastní útulek ale žádná z malých obcí neutáhne. Rožnovská radnice ročně dává jen na provoz zhruba milion korun, ve Zlíně jde o částku 2,2 milionu.

Budoucnost útulku nyní řeší v Kroměříži. Mají vlastní, ale na cizích pozemcích a majitel tlačí na vyřešení situace. Také tady se pokusilo město dohodnout s okolními obcemi. Jenže narazilo.

„Nikde ho nechtějí. Měli jsme vytipované různé lokality ve městě, ale lidé se vždy postavili proti, vstřícní nejsou ani v obcích, přestože ho také využívají,“ řekl místostarosta Marek Šindler.

V Kroměříži tak zvažují tři možnosti, mezi nimi i úplné zrušení. „To by byla nejhorší varianta. Postavit nový ale také není příliš schůdné, takže zbývá dohodnout se s majitelem a pozemky pod útulkem s ním vyměnit za jiné,“ nastínil Šindler.