Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Valašské Meziříčí touží po dvanácti letech po návratu zubní pohotovosti

  • 6
Radnice ve Valašském Meziříčí usiluje o návrat zubní pohotovosti, která ve městě schází od konce roku 2003. S bolavými zuby musejí lidé z města a okolí jezdit o víkendech do Vsetína nebo Olomouce.

„Ve všech anketách a dotazníkových šetřeních z posledních let se absence zubní pohotovosti objevuje mezi deseti nejpalčivějšími problémy, které místní trápí,“ popsal starosta Robert Stržínek.

Ostatní města ve Zlínském kraji nad 20 tisíc obyvatel podobnou službu pacientům nabízejí. Lidé ve Valašském Meziříčí si takový luxus neužijí.

V akutních případech, kdy je rozbolí zuby například v noci, musejí vyrazit do Olomouce, případně do Ostravy, kde funguje stomatologická pohotovost non-stop po celý týden.

O víkendu a svátcích mají pacienti možnost využít zubní pohotovost Vsetínské nemocnice. Z Valašského Meziříčí to do ní mají dvacet kilometrů. V provozu je však pouze dopoledne. Jen o uplynulém víkendu do ní zavítalo 27 lidí.

„To odpovídá celoročnímu průměru. Z Meziříčska a Rožnovska přijelo sedm osob,“ vypočítala mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Zubní pohotovost v Meziříčí kraj neplánuje

Stomatologickou pohotovost zřizuje krajský úřad, který je však k jejímu opětovnému návratu do Meziříčí skeptický.

„Není to tak daleko. Nepředpokládám proto, že bychom zubní pohotovost ve Valašském Meziříčí znovu zřizovali,“ poznamenal náměstek hejtmana Lubomír Nečas, který má oblast zdravotnictví na starosti.

I přesto meziříčská radnice předesílá, že o věci ještě bude se zástupci Zlínského kraje jednat.

„Nechci to vzdát. Budeme se snažit na kraj přitlačit, aby své stanovisko změnil,“ konstatoval Stržínek.

Pokud město neuspěje, ve hře je varianta, že by ordinaci zřídilo na vlastní náklady.

„Je to jedna z cest, kterou jsme ještě podrobněji neřešili. Věřím ale, že v místní nemocnici bychom odpovídající prostory pro pohotovost našli. Horší by to bylo se stomatology, kterých je málo,“ přiznal starosta.

Lidé by měli o zuby pečovat tak, aby pohotovost nepotřebovali

Ještě když pohotovost před lety fungovala, využívali ji lidé nejen z Valašskomeziříčska, ale také z Rožnovska a Kelčska.

„Každý víkend jsme v průměru ošetřili 15 až 20 pacientů,“ přiblížil stomatolog Vladimír Šrubař, který tehdy organizoval jednotlivé služby zubařů.

A zájem o pohotovost by podle něj byl také nyní.

„Stává se, že se na mě lidé se žádostí o ošetření obracejí i o víkendech. Problém je ale sehnat peníze na vznik ordinace i doktory, kteří by byli ochotni na pohotovosti o víkendech sloužit. Spousta kolegů už si tomu odvykla,“ poznamenal Šrubař.

V podobném duchu hovoří také Nečas. „Jen vybavení nové ordinace by přišlo na zhruba dva miliony korun. Lidé by měli o své zuby pečovat tak, aby pohotovost, pokud možno, vůbec nepotřebovali,“ podotkl krajský radní.

Spolu se stomatology se navíc shoduje na tom, že řada lidí službu zneužívá.

„Přes týden si na návštěvu svého zubaře neudělají čas. Vzpomenou si až o víkendech, kdy funguje pouze pohotovost,“ upozornil Nečas.

Provoz zubních pohotovostí financují kromě krajů také zdravotní pojišťovny, formou regulačních poplatků se na něm podílejí i sami pacienti. Z nařízení vlády musí být služba dostupná pro každého potenciálního pacienta v dojezdové vzdálenosti 35 minut.

„To je na celém území České republiky včetně Valašského Meziříčí zajištěno,“ sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.