Kapela Törr

Kapela Törr | foto: archiv

Metalové kapely na Zlínsku přišly o koncert. Šíříte satanismus, slyšely

  • 854
O koncert známých kapel Root a Törr, které po celém Česku hrají už desítky let, přišli metaloví fanoušci ve Valašských Kloboukách. Na radnici se údajně obraceli věřící obyvatelé města, kapely jsou prý satanistické. Hudebníci i další lidé z oboru ke zrušení koncertu nevidí důvod.

Populární metalové kapely Root a Törr ve Valašských Kloboukách nezahrají. Společný koncert naplánovaný v Kulturním domu Klobučan na sobotu 19. listopadu musely odvolat po údajném nátlaku ze strany radnice.

„Koncert zrušilo vedení města pro údajné šíření satanismu, takže se rozhodli tomuto vystoupení zabránit. Je až neuvěřitelné, co se ještě v dnešní době může stát,“ okomentovala nastalou situaci skupina Törr na svém facebookovém profilu.

Podobný výklad ale starostka Eliška Olšáková odmítá. „Nic jsme nezrušili,“ reagovala stručně na dotaz iDNES.cz a odkázala na tiskovou zprávu, kterou město ve středu odpoledne vyvěsilo na svých webových stránkách.

V té se mimo jiné píše, že orgány města žádné usnesení o zákazu koncertu nevydaly. Radnice prý pouze na základě četných žádostí a apelů ze strany obyvatel města doporučila vedení Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky vstoupit v jednání s pořádající agenturou, aby přehodnotila konání koncertu.

To také potvrdil ředitel střediska a zároveň radní města Jaroslav Baloušek.

„Občané si nepřáli, aby takové kapely v zařízení města vystupovaly. Ve Valašských Kloboukách je na 80 procent věřících lidí, to sehrálo svou roli. Vedení města jejich názor respektuje,“ nastínil Baloušek.

Náhradní prostory na poslední chvíli nesehnali

Pořadatel koncertu Ivo Haraga z agentury Old&Hary nátlak ze strany města přiznal. „Nemíním to ale nijak dál rozmazávat, v další vzájemné spolupráci nám to nepomůže,“ omluvil se.

Zmíněná agentura přitom ve valašskoklobouckém kulturáku pořádá koncerty a další akce už několik let, zatím se vždy obešly bez větších potíží.

„Žádný problém jsem nečekal,“ poznamenal Haraga, který o odvolání koncertu jednal s ředitelem kulturního domu.

„Hledali jsme jiné prostory, kde by se koncert mohl uskutečnit, ale agentura nakonec přistoupila k jeho zrušení,“ informoval Baloušek.

„Náhradní prostor se nám nepodařilo vzhledem k blížícímu se termínu a obsazenosti dalších kulturních sálů zajistit,“ vysvětlil Haraga.

Kapely sčítají ztráty

Podle neoficiálních informací redakce MF DNES přitom agentura slyšela hrozbu, že pokud koncert v kulturním domě nezruší, v budoucnu by mohla mít s jeho dalším pronajímáním velké potíže.

Na příští rok ho přitom má zamluvený už na několik vystoupení. Žádné písemné smlouvy o pronájmu však údajně s městem uzavřeny nemá.

„Budeme teď chytřejší a zkusíme uzavírat smlouvy na delší dobu,“ naznačil Haraga.

Agentury zastupující kapely nyní kvůli odvolání vystoupení sčítají ztráty. K jeho propagaci si totiž nechaly vytisknout desítky plakátů a zaplatily reklamu v řadě médií.

„Lítají nám v tom desítky tisíc. Jde i o ušlý zisk. Kapely mohly v zamluveném termínu koncertovat jinde. K soudu ale nic dávat nebudeme,“ poukázal Radek Sladký, bubeník skupiny Törr a zároveň ředitel agentury Magmakoncert, která zastupuje i oblíbené formace Alkehol, Harlej nebo Debustrol.

„Něco takového se nám stalo poprvé. S Törr přitom normálně hráváme třeba na Slovensku, kde je věřících mnohem více než u nás,“ přiblížil.

„Nechápeme důvod, proč se něco takového stalo,“ přidal se Igor Hubík, baskytarista skupiny Root.

„Podobný zákaz u nás po roce 1989 nepamatuji“

Překvapení ze zákazu koncertu neskrývá ani šéfredaktor renomovaného rockového magazínu Spark Karel Balčirák.

„Na městě asi sedí parta popletů, která zbytečně panikaří. Skupiny jako Root a Törr představují takovou mateřskou školku satanismu, který v poslední dekádě nabral úplně jinou dynamiku. Že by se u nás po roce 1989 kvůli něčemu podobnému zakazoval koncert, to nepamatuji,“ připomněl.

Například v Rusku nebo katolickém Polsku přitom kapely podobného ražení mívají potíže s vystupováním poměrně často.

„Satanismus je v kontextu ostatních náboženství zcela neškodný a o nic méně legitimní nábožensko-filosofický směr. Je zarážející, že křesťanům je v obci i přímo v kulturním centru bez problémů umožněno prezentovat i šířit své náboženství, a to i formou koncertů. Pokud by jednotlivec či jejich skupina žádal zrušení takového koncertu z důvodu šíření křesťanství, a bylo by mu vyhověno, nejspíš by nebylo pochyb, že se jedná o zásah do ústavních svobod těchto umělců,“ uvedlo v reakci sdružení Ateisté České republiky.

Počátky black metalové kapely Törr sahají do roku 1977, brněnští Root vznikli o deset let později. V textech obou skupin se přitom skutečně často objevují zmínky o Satanovi. Zřejmě vůbec nejznámější skladba od Root dokonce nese název Píseň pro Satana.