Belgičtí chasidé u hrobu rabína Šacha v Holešově. | foto: MKS Holešov

Synagogu v Holešově ozdobí nové lustry i památník slavného rabína Šacha

  • 0
Několik zajímavých novinek letos návštěvníkům nabídne Šachova synagoga v Holešově. Jedna z nejvýznamnějších památek v zemi bude totiž vybavena novými dobovými lustry a nábytkem. Ve druhém patře pak vznikne památník rabína Šacha, po kterém je modlitebna pojmenována.

„Každý rok se v synagoze dělají drobnější úpravy, letos však - částečně i souhrou náhod - přibudou úplně nové věci,“ upozornil správce památky Vratislav Brázdil.

Vzácné dobové lustry se podařilo získat za velmi výhodnou cenu. „Další takové jsou pouze v synagoze v Praze a je takřka nemožné takové sehnat,“ doplnil Brázdil.

Britští chasidé ve studovně rabína Šacha, která vzniká ve druhém patře holešovské synagogy.

Synagoga dostane také nové lavice a podlahu. Při pořizování vybavení v Holešově se vycházelo mimo jiné i z obrazu nejslavnějšího židovského malíře Isidora Kaufmanna, který synagogu namaloval při své návštěvě města.

Zajímavostí je, že tentýž obraz se v prosinci vydražil v New Yorku za deset milionů korun.

„Byla to mnohem vyšší částka, než se předpokládalo. Přitom jde o malý obrázek o rozměrech 40 krát 30 centimetrů,“ prozradil Brázdil, který do Holešova pořídil alespoň kopii tohoto díla.

Šachův věhlas překračuje i slávu pražského rabína Löwa

Mimořádným počinem bude i vybudování památníku rabína Šacha, který letos na jaře vznikne ve druhém patře synagogy. Půjde o expozici s díly slavného židovského učence.

V Holešově mají velmi vzácnou kolekci Šachových knih sesbíranou hlavně na internetových aukcích. Památník bude zároveň sloužit jako funkční studovna, kterou mohou využívat zbožní Židé.

„Obecně jsme pro židovskou komunitu nejvýznamnějším místem v zemi. Do Holešova každoročně jezdívají židovské návštěvy z celého světa, chceme jim tak poskytnout zázemí,“ vysvětlil správce synagogy.

Rabín Šach se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel 10. února 1663 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín.

Řadí se mezi dvacet nejvýznamnějších židovských učenců a jeho význam překračuje i věhlas slavného pražského rabína Löwa. Šachovy práce věnované především židovskému právu jsou totiž zásadnější.

K jeho hrobu se do Holešova sjíždějí Židé z Izraele, Belgie, Velké Británie i dalších zemí.

„Nejde jim ale o běžné turistické návštěvy, nezajímají je památky. Má to pro ně zvláštní duchovní rozměr,“ uvedl Brázdil. Toho těší, že roste i návštěvnost židovských památek běžnými turisty. Nejvíce jich do Holešova jezdí tradičně na letní Festival židovské kultury.