Radek Březina u olomouckého soudu.

Radek Březina u olomouckého soudu. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Lidé okolo lihového bosse Březiny používali speciálně upravené telefony

  • 8
Až 300 mobilních telefonů se zvláštními funkcemi používali lidé napojení na šéfa takzvané lihové mafie Radka Březinu. U olomouckého soudu, kde se jeho kauza řeší, to vypověděl prodejce mobilů. Přístroje, které jim obstarával, měly omezená volání nebo byly určené pouze pro příjem textových zpráv.

U soudu kromě toho opět zazněly informace o ovlivňování svědků. Proces, ve kterém se zodpovídá osm obžalovaných, pokračuje do pátku. Soud jej poté odročí na březen.

Lidé kolem Březiny stovky nestandardně upravených mobilů používali kvůli maskování miliardových lihových podvodů.

„Měli zvláštní požadavek, chtěli zprovoznit telefony jen tak, aby měli omezené volání jen mezi sebou. Šlo o 200 až 300 telefonů za několik let, bylo to v několika várkách dvakrát až třikrát za rok. Jedním z velmi výjimečných požadavků bylo, že chtěli jen přístroje na SMS, takže se z nich vymontovalo sluchátko,“ uvedl prodejce telefonů.

Speciální telefony stály 1 500 až 2 000 korun. Zákazníci ze skupiny podvodníků s lihem platili hotově. Sami také už během procesu, který začal před koncem minulého roku, existenci uzavřené telefonní sítě potvrdili.

Každý z nich měl své číslo, které stačilo zmáčknout. Nikam jinam se volat nedalo. Přístroje po nějaké době vždy vyměnili, aby bylo složitější je zaměřit.

Radek Březina je před policejní prohlídkou, když už se vše provalilo, nechal zničit. Podle znalce ale nevěděl přesně, co na přístrojích rozbít, takže se z nich některá data podařilo ještě zachránit.

Kaláč blbě vypovídal, psal z vězení Březina

U soudu v úterý vypovídal také zaměstnanec Březinovy firmy Energoinvestment a přiznal, že před zahájením procesu byl kontaktován, aby vypovídal v jeho prospěch.

„Dostal jsem hned na začátku kauzy nabídku, že když budu svědčit ve prospěch Radka Březiny, budu se mít líp. Nebylo to ale nic konkrétního,“ uvedl svědek.

Ze spisu vyšlo najevo, že měl na Březinův pokyn přepsat půjčování aut na obžalovaného Lubomíra Kaláče. Ten byl při podvodech Březinovou pravou rukou, během procesu však oba muži stojí proti sobě.

„Pan Březina psal, že proti němu Kaláč nějak blbě vypovídal,“ uvedl svědek již dříve policistům.

V úterý si na to nevzpomínal. „To už mě dnes ani nenapadlo, ale je to pravda,“ potvrdil následně. Další zaměstnanci Energoinvestmentu podle něho dostali 10 tisíc korun za změnu výpovědi.

Soud bude pokračovat výpověďmi svědků každý den až do pátku. Soudce jich pozval na tento týden asi dvacet. Před soudem by měli stanout nejen zaměstnanci Březinových firem, ale i policisté, na jejichž předvolání trval Radek Březina. Ve zbylém čase se hodlá soudce zabývat přehráváním odposlechů nebo čtením listinných důkazů.

V Olomouci je souzeno osm lidí. Nelegální líh skupina podle obžaloby vyráběla, skladovala a obchodovala s ním od roku 1998 do předloňska, stát měli za tu dobu připravit o skoro 7 miliard korun. Hlavním viníkem je Radek Březina, který se k odpovědnosti už doznal. Hrozí mu přes 13 let vězení.

,