Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré ( Jan Niedoba mistr ČR ve vábení jelenů).

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré ( Jan Niedoba mistr ČR ve vábení jelenů). | foto: Jan Karásek, MAFRA

V Modré byl k vidění jelen se třemi parohy i mistr republiky ve vábení

  • 0
V Archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku měli lidé v neděli možnost spatřit raritní trofeje zvěře. K vidění byl například jelen se třemi parohy či srnec s tesákem. Součástí akce Halali aneb Lov od Velké Moravy po současnost byly i zajímavé ukázky vábení zvěře.

Představte si, že jste v lese a najednou zahlédnete jelena. Když se podíváte pozorněji, zbystříte. Ne, nezdá se vám to. To zvíře má na hlavě tři parohy.Tato scéna se mohla odehrát před mnoha lety v hlubokých moravských hvozdech. Možnost spatřit trofej takového jelena na vlastní oči měli v neděli lidé v Archeoskanzenu Modrá.

"To jsem ještě neviděla. Chudák zvíře," přemítala před exponátem Petra Zemánková ze Zlína, která do Modré přijela i s manželem a dvěma malými dětmi. Rodinu velmi zaujal také srnec, kterému narostl tesák.

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (výstava preparovaných trofejí).Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (sběratel trofejí Jaroslav Šmíd).

Výstava trofejí patřila k divácky nejatraktivnějším částem akce s názvem Halali aneb Lov od Velké Moravy po současnost. Kromě zmíněných anomálií mohli návštěvníci vidět také mimořádné kusy zvěře. Třeba jednoho z nejsilnějších jelenů (byl to šestnácterák), který byl u nás kdy uloven.

"Trofeje zvěře, která v naší oblasti žila či ještě žije, jsou vždy velkým lákadlem. Letos je k vidění i zubr či pratur, což je vyhynulý druh zvířete podobný krávě," uvedl správce Archeoskanzenu Modrá Lubomír Sláma.

Většinu trofejí poskytl Jaroslav Šmíd z Kroměříže. Celkem šestatřicet. "Zajímavý je i sambar indický či sob. Tomuto koníčku se věnuji od roku 2004. Mám už řadu exponátů," pochlubil se Šmíd a dodal, že plánuje výstavu i pro nevidomé.

Návštěvkům zahrálo myslivecké trio z Hradíště

Velké pozornosti se těšily ukázky vábení zvěře. Zejména když šlo o jelena. Mistři svého oboru vydávali při těchto pokusech na vábničku neuvěřitelné zvuky. Až se dospělí smáli a děti skoro plakaly. "Umí napodobit řadu zvířat. Od zajíce po tetřívka," vysvětloval Sláma.

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (na snímku trio loveckých rohů okresního mysliveckého svazu v Uherském Hradišti).

Zpestřením akce bylo vystoupení trubačů z mysliveckého spolku v Uherském Hradišti, kteří předvedli myslivecké fanfáry. Návštěvníci mohli zhlédnout i menší výstavu policie, na níž byly fotky zbraní zadržených u pytláků či popsány neobjasněné případy pytláctví.

Akce Halali v Archeoskanzenu v Modré (na snímku sokolník Pavel Mazurek ze Zlechova s dravcem Alexem křížencem Raroha loveckého a Raroha velkého).

Mezi další taháky v Modré patřilo vystoupení členů sdružení Velkomoravané, kteří v dobovém oblečení a v tamních slovanských příbytcích připravovali jídlo ze zvěřiny. Lidé se mohli nejen dívat, ale i ochutnat. "Ta kachna je vynikající," pochvaloval si Petr Hrabník, který přijel z Přerova.

Součástí 7. ročníku akce byla také tradiční Hubertova jízda. Letos však termín jízdy kolidoval s Velkou pardubickou, a tak účast nebyla tak hojná. Celkově Archeoskanzen v Modré navštívilo kolem pěti set lidí.