Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V Meziříčí přemýšlejí, jak lidi přitáhnout na jarmark. Trhovce trápí tržby

  • 4
Lidé ve Valašském Meziříčí mohou v prosinci už třetím rokem navštívit vánoční jarmark. Jenže, kdo z něj nemá radost, to jsou prodejci. Jejich tržby neustále klesají. Město proto uvažuje o tom, že jarmark zorganizuje samo včetně programu.

"Myslím si, že atmosféra, kterou kdysi staré jarmarky měly, se vytratila. Lidé kupují jenom svařák," říká smutně Karol Trabalík z Terchové prodává na jarmarku ve Valašském Meziříčí ovčí sýry.

Radnice se snaží tradici jarmarků zavést už třetím rokem. Marně. Rok od roku tržby klesají. "Celkově jdou tržby dolů a výdělky jsou nižší než loni. Lidé počítají každou korunu, mají strach z budoucnosti, sami nevědí, jak se uživí," souhlasí i Věra Krestová z Frýdku Místku, která na jarmarku prodává formičky na pečení.

Město poskytlo pro konání jarmarků náměstí a pomáhá s organizací. Navíc letos investovalo 50 tisíc korun do ozvučení. "Tento i minulé ročníky pečlivě vyhodnotíme a rozhodneme, jestli budeme pokračovat dál," řekl Jiří Pernický, místostarosta radnice.

Program by mohlo místní kulturní zařízení

"Jsem velký zastánce jarmarků. Lidé se mají kde potkávat a povídat si. Jestli se nám podaří zajistit příští rok dobrý program a prodejce, tak sem lidé budou chodit nakupovat," uvedl Pernický. V budoucnu je tedy možné, že jarmarky bude město pořádat samo. "Zajistit program by mohlo místní kulturní zařízení," dodal Pernický.

Stánkařům vadí nejen nezájem lidí. Stěžují si na nedostatečný úklid sněhu mezi stánky. "Sníh si radši odklízíme sami, nikdo se tím nezabývá," říká Trabalík.

Návštěvníky na jarmark nepřilákaly ani kapely, které tu pravidelně vystupují. "Když vystupovalo Turbo, bylo konečně plné náměstí. Většina kapel, co tady hrají, ale známé nejsou, takže na jejich vystoupení přijde nejvíc dvacet lidí. I na tom závisí tržby," říká Pavel Pleva ze Zlína, jenž prodává na valašskomeziříčském trhu výrobky z ovčí vlny.