Voda v Luhačovické přehradě má od začátku léta zhoršenou kvalitu.

Voda v Luhačovické přehradě má od začátku léta zhoršenou kvalitu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kvalita vody v Luhačovické přehradě se zhoršuje, i tak láká návštěvníky

  • 0
Teprve před čtyřmi roky prošla Luhačovická přehrada nákladným vyčištěním, ovšem už na začátku léta zaznamenali hygienici zhoršenou kvalitu vody a situace se od té doby nezměnila. Viníkem je patrně velké sucho, které poslední léta panuje.

Na pětistupňové škále kvality vody kolísá ta luhačovická mezi druhým a třetím stupněm. Jednoduše řečeno – koupat se v ní dá, ale je velmi vhodné se pak osprchovat.

Návštěvníky to však neodrazuje. Po tříletém čištění a napouštění se na přehradu těšili a nenechají si ji vzít. Dokazuje to fakt, že se i po nucené pauze vrátili. „Kemp máme plný, chatky jsou obsazené, místa pro stany tak z 80 procent. Nestěžujeme si, sezona je dobrá,“ potvrdil majitel Autocampingu v Luhačovicích Luboš Novosad. Také město eviduje více návštěvníků než v době, kdy byla přehrada prázdná.

Otázka ale je, proč se voda kazí, je-li nádrž čistá. Z jejího dna nechalo Povodí Moravy v roce 2010 a 2011 vybagrovat 300 tisíc kubíků bahna. Práce stály 125 milionů korun, voda ale vydržela skutečně čistá jen tři sezony.

„Kvalitu vody v nádrži ovlivňuje kvalita vody na přítoku, který znečišťuje zemědělská produkce a nedostatečně čištěné odpadní vody,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ještě zásadnější problém je ale sucho. Kdyby bylo vody dostatek, škodliviny v potoce by se naředily a také voda v přehradě by se hýbala. „Dnes se stala prakticky stojatou,“ upozornil tajemník luhačovické radnice František Hubáček.

Pomohla by další nádrž

Problém nastal už při napouštění přehrady v roce 2012. Podle předpokladu měla být plná během pár měsíců, jenomže nepršelo a voda přitékala jen pomalu. Další roky se sešly extrémní letní teploty s mírnými zimami, kdy sníh nedoplnil zásoby spodních vod.

Ačkoliv to vypadá, že jediný, kdo to může vyřešit, je příroda sama, člověk může pomoci. „Vhodné by bylo vybudovat sedimentační přednádrž, která bude sloužit k zachycení splavenin z povodí tak, aby se nedostávaly do prostoru vlastní nádrže,“ doplnil Chmelař.

Z takové nádrže by se daly sedimenty snadno odstraňovat. Jenomže žádné konkrétní plány na stavbu Povodí nemá. Přehrada ještě není napuštěná dost dlouho na to, aby se daly vysledovat přesné údaje.

Mírně zhoršenou kvalitu vody by mohly vyrovnat sprchy na pláži. Uškodit totiž může jen malým dětem či lidem s citlivou pokožkou. Když ale nečistoty spláchnou, mohou se koupat beze strachu. Obec Pozlovice, na jejímž katastru přehrada leží, ale zřízení sprch neplánuje – neuhlídala by je.

Stejné znečištění hlásí i Bystřička a Nový Hrozenkov

„Provozujeme tam dvoje toalety, které nám systematicky ničí vandalové. Naposledy asi před měsícem rozbili veškerou keramiku,“ posteskla si starostka obce Olga Tkáčová. „Teď nás čeká milionová investice do nového zařízení.“

To, že vyčištění dna vodní nádrže a úpravy jejího okolí nezaručují trvalé koupání, se potvrdilo i na Zboženském rybníku ve Zlíně.

Radnice ho v roce 2004 nechala za desítky tisíc korun vyčistit, postavila na břehu altánek a vytvořila menší pláž. Lidé to uvítali. Ovšem už za rok byla situace jiná. Horší.

Voda byla opět kalná a rekreanti se sem nehrnuli. Hygienik hlásil, že je koupání na vlastní nebezpečí a měl tím na mysli kvalitu vody. To platí i dnes, kdy Zboženský rybník opět slouží hlavně rybářům.

Stejnou kvalitu vody jako Luhačovice hlásí i přehrada Bystřička a nově i nádrž v Novém Hrozenkově. Vůbec nejhorší je situace na Pahrbku, kde už se kvalita vody posunula z nevhodné ke koupání na nebezpečnou. Ostatní sledovaná místa ve Zlínském kraji jsou bezproblémová.