Letadla v Kunovicích jsou vystavena pod širým nebem. Nově mají dostat hangár. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Unikátní letadla se rozpadají, zachránit je má nové muzeum

  • 8
Vzácné letecké stroje, které přes dvacet let stojí pod širým nebem v Kunovicích, se dočkají záchrany. Prosby nadšenců i starostů z regionu totiž zřejmě vyslyší zástupci kraje. Pokud to radní schválí, přispěje úřad na zpracování plánů nového leteckého muzea.

"Máme to zatím jen jako příslib, ale snad se nám splní," doufá starostka Kunovic Ivana Majíčková.

Pro obdivovatele leteckých strojů je to velký posun vpřed. O tom, že právě tyto stroje mají pro celý kraj zatím nevyužitý význam, se totiž mluví už několik let. A mezitím poblíž Slováckého aeroklubu chátrá třiadvacet strojů na volném prostranství.

"Některé už se rozpadají. Je to žalostný pohled," popsal Martin Hrabec, jeden z hlavních dobrovolníků, kteří začali bojovat za záchranu strojů a vznik samostatného leteckého muzea.

Dokument, který by nechal zpracovat krajský úřad, je prvním krokem k tomu, aby se plány nadšenců začaly realizovat.

O podobě muzea se bude diskutovat

"Dohodli jsme se, že bychom ho zaplatili na půl," upřesnila Majíčková. Což znamená, že by se město podělilo s krajem o částku zhruba 200 tisíc korun.

Koncept počítá hlavně s postavením hangáru, do kterého by se letadla přemístila. Jak přesně by muzeum mělo vypadat, jak by se o letadla staralo a co by návštěvníkům mělo nabídnout, ještě není úplně jasné.

Zájemci se k tomu mohou vyjádřit na besedě, která je naplánovaná na 26. února v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Koná se v rámci oslav 40. výročí od otevření současného leteckého muzea, které zatím stále patří pod správu Slováckého muzea.

"Nechceme to všechno vymyslet někde v kanceláři a přijít s tím ven, až to bude hotové. Budeme rádi, když si k tomu lidi řeknou svoje a přijdou s nápady," vysvětlil Hrabec.

L - 29 Delfín. Jedno z letadel, které stojí v Kunovicích:

9. února 2014