Lůžka na kožním oddělení kroměřížské nemocnice teď budou sloužit jako stacionář. Ilustrační snímek

Lůžka na kožním oddělení kroměřížské nemocnice teď budou sloužit jako stacionář. Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MAFRA

Kroměřížská nemocnice zavírá kožní oddělení. Chybí lékaři i peníze

  • 1
Nedostatek lékařů, ztráta akreditace pro vzdělávání v oboru kožní lékařství a špatné hospodaření oddělení. To jsou důvody, proč špitál v Kroměříži od května uzavře lůžkovou část kožního oddělení.

"Dohodli jsme se na ukončení lůžkové péče v tomto oboru s tím, že péče bude nadále zajišťována v ambulantním režimu," potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Lékaři ale o místa nepřijdou a pacienti by změnu také neměli příliš pocítit. Kožní ambulance bude v nemocnici fungovat stejně jako dosud. Pacienty, kteří budou potřebovat zůstat v nemocnici na lůžku, uloží lékaři na oddělení kroměřížské interny.

Pokud to nepůjde, odešlou je na kožní oddělení do Zlína a v případě infekčního kožního onemocnění je zdravotníci nasměrují do nemocnice v Uherském Hradišti.

Ke zrušení lůžek musela nemocnice přistoupit kvůli nařízení zdravotní pojišťovny. Podle vyhlášky totiž musí být v ambulanci i na lůžkovém oddělení vždy jeden kvalifikovaný lékař. V Kroměříži ale obě místa zajišťoval jen jeden odborník.

"Nemůže se rozpůlit, takže jsme dostali nůž na krk a museli jsme to řešit," vysvětlila ředitelka nemocnice Lenka Mergenthalová.

Stejným problémem se nemocnice zabývala už na začátku roku. Chybějící odborný personál na interním a gynekologickém oddělení ale po dohodě s pojišťovnou vyřešila méně razantně. A to snížením počtu lůžek.

Oddělení bylo ve ztrátě a vykazovalo málo zákroků

Nedostatek lékařů přitom v Kroměříži nenastal teprve v letošním roce. Stejná situace panovala už za předchozího vedení, ve kterém byl od loňského září Roman Dostalík a před ním současný ředitel Baťovy nemocnice ve Zlíně Pavel Calábek.

Pojišťovna navíc zjistila, že kožní oddělení nesplňovalo počet operací a zákroků, který požadovala kvůli akreditaci pro vzdělávání v oboru.

O uzavření lůžkové části oddělení rozhodl i další, pro nemocnici podstatný fakt. A to špatné hospodaření. Ročně bylo ve ztrátě 1,4 milionu korun. Nemocnice přitom stejně jako další dvě krajská zařízení ve Vsetíně a Zlíně bojuje s vysokými dluhy.

Loňská ztráta se v Kroměříži vyšplhala na 55 milionů korun, ve Vsetíně na 24 milionů a ve Zlíně na rekordních 192 milionů.

Ztrátovost kožního oddělení zřejmě ovlivnila i malá vytíženost. Ještě před dvěma lety bylo k dispozici dvacet lůžek, o rok později už se stav snížil na patnáct míst. Většinou byla obsazená jen polovina z nich. Na oddělení se ročně vystřídalo zhruba 300 pacientů.

Uvolněné prostory teď bude nemocnice využívat pro účely stacionáře. Tedy v případech, kdy bude mít pacient za sebou ošetření, po kterém je nutné ho nějakou dobu sledovat.

"Hodinu dvě zůstane ležet tady a pak ho propustíme domů," upřesnila Mergenthalová.

Otazníkem zůstává ještě oční oddělení v Kroměříži. Tam ale podle ředitelky omezování péče nehrozí. Čeká se jen na osvědčení o splnění kvalifikačních podmínek pro jednu z lékařek.