Pivovar v Jarošově

Pivovar v Jarošově | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Slavný pivovar v Jarošově má před sebou novou budoucnost. Bez piva

  • 66
Kdysi vyhlášený jarošovský pivovar převzal místní podnikatel Radislav Vymyslický. Zaplatil za něj 15 milionů korun a chce do něj přestěhovat výrobu výtahů. Pivo vařit nebude.

Propadlé stropy, děravá střecha, popraskané zdi a vymlácená okna i dveře. Jarošovský pivovar v Uherském Hradišti už dávno není to, co býval.

"Zmizelo všechno, co šlo," konstatuje při pohledu na budovy Vymyslický.

Od původního majitele, firmy Heineken, před pár dny převzal svazek desítek klíčů. Jeho společnost Vymyslický – Výtahy totiž opuštěný pivovarský areál za 15 milionů korun koupila a stala se jeho definitivním a jediným vlastníkem.

Návrat vaření piva ale rozhodně neplánuje. "S tím určitě nepočítáme. Potřebujeme rozšířit výrobu, proto jsme hledali vhodné místo," vysvětluje Vymyslický.

A našel ho rychle. Své sídlo má totiž přímo naproti pivovaru. Tedy místu, které má za sebou třísetletou historii, kdysi patřilo mezi největší pivovary na Moravě, sládek v něm uvařil až 300 tisíc hektolitrů piva ročně a zpívala si o něm celá republika.

S opravami se nepočítá

Teď jsou ale budovy většinou v havarijním stavu. Po obrovských měděných kotlích, ve kterých se kdysi vařilo pivo, zbyly jen velké díry.

V rozlehlé sladovně i dvou vysokých větracích komínech se zabydleli holubi. Areál je odpojený od elektřiny i plynu, kabely jsou dávno odstříhnuté. Slavnou historii připomíná na stěně jen mozaikový nápis JP 1688.

Oprava budov by se počítala na stovky milionů korun a majitel to navíc v plánu ani nemá.

"Byla by ale škoda tento charakteristický starý pivovar úplně zrušit," upozorňuje hradišťský městský architekt Aleš Holý. I zástupci města totiž chtěli pivovar koupit, otevřít ho veřejnosti a na ukázku vařit i pivo. Nakonec to však vzdali.

Na druhou stranu budovy, komíny ani interiér nejsou pod ochranou památkářů. Což znamená, že majitel při jejich nakládání nebude zásadně omezený.

"Musíme být realisté, část jich asi bude muset jít k zemi, statika bude narušená," říká nový majitel.

Pro svou firmu už ale vyhovující místo našel. Využívat pro sklad by chtěl poměrně zachovalou ocelovou halu starou osm let. Až na vymlácená okna a vrata jí nic zásadního nechybí.

Na další plány ale bude potřebovat studii stavebníka i statika. Výrobu by totiž rád přesunul do haly, ve které se kdysi plnilo pivo do lahví. Takzvaná lahvárna je obrovská, ale v jedné části už se propadají stropy.

Další budovy v areálu by mohly využívat firmy, se kterými výtahářská společnost spolupracuje. Nebo je zbourá a místo nich postaví třeba ocelové haly. Dříve než za pět let s tím ale majitel pivovaru nepočítá.