O prohlídku malenovické čistírny měly zájem desítky lidí.

O prohlídku malenovické čistírny měly zájem desítky lidí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čistička v Malenovicích testovala lidem vodu, sedm studní neprošlo

  • 2
Desítky lidí využily nabídku čistírny odpadních vod v Malenovicích a nechaly si zdarma otestovat vzorky vody, nejčastěji z vlastních studní. A několik jich odcházelo nepříjemně překvapených - celkem sedmkrát totiž testy odhalily, že lidé nevědomky pili nekvalitní vodu.

Skončil o hodinu dřív v práci, do tašky vložil plastovou lahev a zamířil do čistírny odpadních vod v Malenovicích. Martin Panáček ze Zlína totiž s rodinou používá vodu ze studny. V pondělí si ji při dnu otevřených dveří, který souvisel se čtvrtečním Světovým dnem vody, mohl nechat prověřit zdarma.

"Sice je to jenom na chatě, ale i tak ji pijeme a potřebujeme. Nechceme pořád vozit z města kupovanou," vysvětlil padesátník, který má chatu v obci poblíž Zlína.

V areálu čistírny odevzdal vzorek odbornicím z laboratoře. Ty na místě zjistily, jak je voda tvrdá a kolik je v ní dusičnanů a amoniaku. Používaly k tomu speciální testovací papírky. "Dusičnany jsou v normě, jinak je ale voda tvrdší," hlásila po minutě laborantka.

Dusičnany často neodstraní ani moderní vynálezy

Se vzorkem vlastní vody přišlo do areálu čistírny osm desítek lidí. Většinou starší, kteří jsou ve svých domcích napojeni na vlastní studnu. Přinesené vzorky také ve větší míře vyhovovaly k pití. Ovšem sedmkrát odbornice vodu k pití nedoporučily.

Ve třech případech voda vysoce převyšovala hodnotu dusičnanů. "To mě docela překvapilo. Před lety jsme si také dělali rozbor a tak hrozné to nebylo," divila se jedna z návštěvnic.

Pracovník Moravské vodárenské v Malenovicích Radek Machů popisuje návštěvníkům dne otevřených dveří princip čištění vody.

Moravská vodárenská v Malenovicích

Laborantky jí doporučily vodu ze studny vůbec nepít a rozhodně ji nedávat dětem. I když se totiž studna pravidelně čistí, kvalita vody může výrazně kolísat. A na odstranění dusičnanů často nepomáhají ani moderní vynálezy. Například filtrační konvice u vysoké hladiny těchto látek nepůsobí a nebezpečné látky nezmizí ani převařováním. Dlouhodobé pití může způsobit i rakovinu.

Ten, kdo v pondělí přišel se vzorkem vody, se ale dověděl pouze orientační výsledek. "Přesný rozbor zkoumá stovku různých hodnot. Trvá ale pochopitelně delší dobu než jen pár minut," vysvětlila mluvčí Moravské vodárenské společnosti Helena Koutná. Návštěvníci si ale na místě mohli domluvit širší rozbor a rovnou si domů odnést speciální vzorkovací nádobky.