Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice...

Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice vypadat skanzen v parku Rochus. | foto: Archiv MF DNES

Slovácký skanzen na Rochusu vyroste za dva roky. Pokud dá Brusel peníze

  • 3
Plánovaný slovácký skanzen Rochus v Uherském Hradišti čeká první velká investice. O financování úprav bývalého vojenského cvičiště na unikátní místo teď rozhodují úředníci v Bruselu. Jasno by mělo být v únoru příštího roku.

Město na zásadní úpravy shání dotaci. Jestli se ji podaří získat, to zatím není jasné.

"Podali jsme nejprve žádost na financování revitalizace v rámci partnerství veřejného a privátního sektoru," připomíná místostarosta Stanislav Blaha, že zakladatelem obecně prospěšné organizace Park Rochus je kromě města také akciová společnost Synot Real Estate.

Úředníci v Bruselu teď proto podle něho musejí přezkoumat, zda projekt nebude mít znaky veřejné podpory soukromého subjektu, která je u dotací zakázaná.

"Pakliže by se ukázalo, že o veřejnou podporu nejde, můžeme financovat v parametrech, které jsme si představovali. Mezitím ale vyšla nová výzva, do které se na stejný projekt hlásíme také, jako jakási zadní vrátka," upřesnil Blaha.

Projekt je proto rozdělen do dvou částí. Ta první má bývalé vojenské cvičiště obnovit a zpřístupnit za 26,4 milionu korun z peněz určených na revitalizaci území.

Ta druhá má za 14,7 milionu zajistit využití areálu z dotací určených na veřejnou infrastrukturu a služby pro cestovní ruch.

"V každém případě jsou to první větší investice do tohoto místa," potvrdil starosta města Květoslav Tichavský.

Slovácká vesnice

Na místě rozsáhlého vojenského cvičiště má vyrůst slovácký skanzen. Pokud vše půjde dobře, úpravy za více než čtyřicet milionů korun z evropských fondů by mohly začít už napřesrok a skončit roku 2015.

Dotovaný projekt je ovšem jen důležitou první částí dlouhodobého plánu, jak lokalitu kolem kaple svatého Rocha oživit a zpřístupnit veřejnosti.

Záměr počítá s tím, že u mařatických vinohradů vznikne expozice kulturního dědictví Uherskohradišťska, sestávající z přenesených staveb a ukázek původního vesnického stavitelství.

Muzeum počítá i s ukázkovou ekofarmou, expozicemi hospodaření v krajině včetně lučního a sadařského areálu nebo ukázkové vinice a s prostorem pro pořádání folklorních akcí.

První studie řešení bývalého armádního cvičiště vznikla roku 2007, úpravy pak začaly výsadbou první stovky stromů roku 2010. Postupně by tam měla vzniknout oddechová zóna pro místní i pro turisty.

"Mělo by tam být něco jako slovácká vesnice. Nepředstavujte si ale hustě zastavěné místo," vysvětlil Blaha.

V budoucnu má vzniknout i lyžařský svah

Přes devadesát procent parku mají zabírat právě sadové a luční úpravy. Místo má přitom zachovat religiózní charakter kolem důležité poutní kaple svatého Rocha.

Už dnes v lokalitě stojí lidová stodola přemístěná sem z Břestku, obecně prospěšná společnost Park Rochus se tam zaměřuje na výsadbu původních odrůd stromů, chov domácích zvířat a pořádá vzdělávací programy pro děti z okolních škol.

V sousedství Parku Rochus přitom soukromý investor připravuje další, "sportovněji" zaměřený projekt nazvaný Svah Rochus. Ten má za cíl obnovit tamní bývalou sjezdovku a vystavět kolem ní volnočasový areál s tubingovou dráhou, horolezeckou stěnou a lanovým centrem.

"Projekt je připraven, zatím ale nejsou vypsány žádné dotační tituly, o které bychom mohli žádat. Čekáme, až budou vypsány nové," řekl předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Svah Rochus Marek Červinka.

Město podle místostarosty Blahy projekt podporuje, pozemky pro příjezdovou komunikaci se společnosti chystá převést za symbolickou cenu.