Ve Zlínském kraji přibývá lidí, kteří se živí jako drobní živnostníci (Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji přibývá lidí, kteří se živí jako drobní živnostníci (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Baťově kraji přibyly tisíce živnostníků, mnozí ale podnikají z nouze

  • 4
Zlínský kraj v sobě nezapře "podnikatelský" odkaz Tomáše Bati. V regionu neustále přibývá živnostníků, jen za poslední rok jich je o téměř dva tisíce víc. Pokračuje tak vzestupný trend z posledních let. Podle odborníků tento trend také dokazuje, že lidé jsou často nuceni bojovat o živobytí na vlastní pěst, protože pracovních míst je stále méně.

Hodně lidí tak začíná podnikat z nouze. Když přišli o místo, nechtěli stát ve frontách na úřadech práce. A raději šli na živnostenský úřad. Ten v kraji letos vydal už skoro 250 živnostenských oprávnění na zednické práce.

Živnostníci ve Zlínském kraji

(rok- počet živností)

2007 - 112 177
2008 - 114 365
2009 - 116 295
2010 - 118 708
2011 - 120 583

Pozn.: Letošní údaj platí k 30. září.

Zdroj: Krajský živnostenský úřad

Přibývá také hospodských, kominíků, ale i finančních poradců a lidí, kteří se živí poskytováním úvěrů. Za prvních devět měsíců v kraji přibylo 1 875 podnikatelů. Celkem jich je už 120 583.

"Lidé ztrácejí stabilní pracovní poměr a nic jiného jim nezbývá. Zkoušejí to na vlastní pěst," vysvětluje šéfka krajského živnostenského úřadu Helena Březíková.

Ještě na konci roku 2007 bylo v kraji 6 700 volných pracovních míst. Na konci letošního listopadu ale už jen 1 535. Nezaměstnanost sice vzrostla o pouhý jeden procentní bod na 8,6 procenta, ale práci marně shání přes 26 000 lidí. "Ti, co jsou dlouho v naší evidenci, to často řeší tak, že si založí živnost," podotkla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Z montérů číšníci, z úřednic kadeřnice

Lidé jsou často nuceni změnit obor. Pak montéři pracují coby číšníci, bývalé úřednice zase v kadeřnictví či jako pedikérky a manikérky. "Je to pozitivní. Lidé už se nebojí zodpovědnosti a starají se sami o sebe," myslí si náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš.

Krásný příklad, jak se bývalí zaměstnanci snaží postavit na vlastní nohy, je vidět v kominické živnosti. Když se v novém zákonu od letošního roku objevily povinné kontroly komínů, bylo kominíků málo. Žadatelů o tuto živnost náhle velmi přibylo. Většina však neuspěla.

"Kdo se chce řemeslu naučit, musí absolvovat náročná školení, zkoušky a získat kvalifikaci," prohlásil před časem krajský předseda Sdružení revizních techniků komínů Jaroslav Machýček.

Český živnostník roku je z Uherského Hradiště

Je možná až symbolické, že živnostníkem roku 2010 v České republice je právě člověk ze Zlínského kraje, konkrétně David Vlk z Uherského Hradiště.

Uspěl s nápadem zprostředkovávat kapelám zkušebny u nás a na Slovensku. Nezvyklá myšlenka skvěle převedená do praxe. "Jsem rád, že jsem se do podnikání pustil. Důležitá pro mě byla zkušenost z USA. Viděl jsem tam, jak je důležitý tah na branku," říká Vlk.