Pramen Ottovka v lázeňském městě Luhačovice. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Luhačovice uzavřely znečištěný pramen Ottovka, hrozily infekční nemoci

  • 4
Jeden z nejoblíbenějších pramenů v Luhačovicích je mimo provoz. Kontroly odhalily v Ottovce fekální bakterie. Ze znečištění lázně podezírají neukázněné pejskaře.

Když už ne přímo na dovolenou, alespoň na celodenní výlet vyráží Aneta Radovská do Luhačovic každý rok. Nejen ji, ale také tisíce dalších návštěvníků však u pramene Ottovka v posledních týdnech zarazila cedulka s nápisem „Z technických důvodů mimo provoz. Nepoužívat.“

„Mrzí mě to. Ottovku mám ze všech luhačovických pramenů nejraději. Kouzlo jí dodává i krásný altán,“ říká mladá žena z Brna.

Ochutnat vodu z oblíbeného pramene nad tenisovými kurty v lázeňském areálu nemohou lidé od konce letošního května. Na vině je její znečištění fekálními bakteriemi. Stejně je na tom i blízký potok.

Znečištěná voda může vyvolat infekční onemocnění. Mezi ně patří úplavice nebo žloutenka typu A.

„I běžná průjmová onemocnění může zapříčinit kontaminovaná voda. U malých dětí nebo oslabených osob můžou vést k velmi vážným zdravotním následkům,“ varuje Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Pramen by mohl vyčistit déšť

Přesné příčiny znečištění pramene nemají Lázně Luhačovice, které o Ottovku pečují, potvrzené.

„Myslíme si ale, že za to můžou lidé, kteří v okolí pramene venčí své psy. Ottovka patří mezi povrchové zdroje, jímáme ji z mělké studny, proto je její kontaminace snazší než u ostatních pramenů,“ podotkl výkonný ředitel společnosti Jiří Dědek.

Se stejným druhem bakterií měla Ottovka potíže několik týdnů už loni.

„Tehdy k jejímu vyčištění přispěly deště. Pomoci by nám snad mohly i letos,“ doufá Dědek.

Odhadnout, kdy by se voda z pramene opět dala pít, si ale nikdo netroufá. Lázně ji každých čtrnáct dní nechávají testovat v odborné laboratoři, nežádoucích bakterií je v ní ale stále přespříliš.

Okolí Ottovky možná radnice oplotí

Na rozdíl od řady jiných luhačovických pramenů alespoň není a ani nikdy nebyla Ottovka využívána k léčebným účelům. Pro lázeňské pacienty se tak při procedurách nic nemění.

Přesto lázně i luhačovická radnice stojí o to, aby se současná situace už neopakovala. Tomu by mohl zabránit plot okolo ochranného pásma vodního zdroje.

„Pramen je sice v našem majetku, stojí ale na veřejném prostranství. Chceme požádat město, aby pozemky oplotilo,“ popsal Dědek.

Lázně ale zatím radnici s oficiální žádostí neoslovily. Přesto je město ochotné jim vyjít vstříc.

„Jsme připraveni pomoct. Je i v našem zájmu, aby prameny byly v pořádku. Vždyť hlavně za nimi k nám lidé jezdí,“ konstatoval místostarosta Radomil Kop.

Už před lety přitom město zavedlo vyhlášku, která zakazuje v lázeňském areálu volný pohyb psů. Ani to však zatím nepomáhá.

„Je to stoprocentně o neukázněnosti majitelů psů. Strážníci ale nemůžou stát 24 hodin na kolonádě a dohlížet na to, jestli někdo vyhlášku neporušuje. Máme jich málo a jsou zapotřebí i jinde,“ dodal místostarosta.

Studna Ottovky má hloubku pouze šest metrů

Významnou vlnu znečištění zakusily luhačovické prameny naposledy v 80. letech minulého století. Také proto některé z nich, jako třeba Amandka, zanikly. Zbývající nechaly lázně mezi lety 1984 až 1989 převrtat, a ty tak nyní vyvěrají v hloubce 30 až 50 metrů.

Jedinou výjimku představuje právě Ottovka. Studna, odkud je jímána její voda, má hloubku pouze šest metrů.

OBRAZEM: Z dětské léčebny v Luhačovicích je lodní paluba s kajutami

„Také v jejím případě jsme o novém vrtu přemýšleli. Velmi pravděpodobně by se pak ale změnily jak chuť, tak i minerální složení vody,“ vysvětlil Dědek.

Proto jde pro lázně až o krajní řešení, kterému by se rády vyhnuly.

Pramen Ottovky vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy. Původně vytékal volně, teprve počátkem 20. století byla voda poprvé zachycena v kamenném sklepení.

V roce 1929 vznikl poblíž jejího vývěru kruhový pavilon, který navrhl architekt Josef Skřivánek. Ottovka má zvýšený obsah jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

4. února 2014