Prodejců „zlatých“ cihel z wolframu bylo víc, přišli si na milion

  • 10
Zlato na povrchu, pod ním ale jen téměř bezcenný wolfram. Takové falzifikáty prodávala nebo dávala do zástavy pětice podvodníků ze Zlínska. Policisté ze specializovaného útvaru je obvinili z podvodu a porušení práv k ochranné známce, hrozí jim až osmileté vězení.

Policie případ falešných zlatých cihliček rozkryla už v červnu, kdy si za obchodování se sedmi falzifikáty vyslechli obvinění tři muži a jedna žena ze Zlínska (více zde).

Nyní kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinění z trestných činů podvodu a porušení práv k ochranné známce a jiným označením rozšířili o dalšího muže ze stejného regionu.

Policisté také zjistili, že podvodníci, kteří se prokazovali doklady jiných osob, ve skutečnosti udali nejméně osm falzifikátů.

Zatímco jedna pravá čtvrtkilová zlatá cihlička vyjde na zhruba 250 tisíc korun, oni ty svoje prodávali či dávali do zástavy po celé republice levněji - za částky od 170 do 200 tisíc korun.

Ve skutečnosti ale byla hodnota jednoho vyrobeného padělku jen asi 50 tisíc korun. Zatímco jeden gram zlata totiž vyjde na zhruba tisíc korun, gram wolframu, který byl ukrytý pod tenkým zlatým pouzdrem, stojí jen necelou pětikorunu.

„Kriminalistům se podařilo zadokumentovat prodej či zástavu celkem osmi padělaných cihliček se způsobenou škodou zhruba 1,1 milionu korun. Další prodeje či zástavy již podvodníci nestačili dokonat. Pokud by však i tyto obchody realizovali, obohatili by se o dalších asi 950 tisíc korun,“ poznamenal mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle policistů podvodníci připravili velice zdařilé napodobeniny, které laik nemohl rozpoznat od pravých zlatých cihliček.

„Neoprávněně je opatřili symboly ochranné známky renomované švýcarské společnosti. Na slitcích bylo vyraženo sériové číslo a ke každé cihličce byl navíc přiložen ‚certifikát původu’,“ upozornil policejní mluvčí.