Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Díky dobré půdě i počasí měli zemědělci ve Zlínském kraji největší zisky

  • 3
Zemědělcům ve Zlínském kraji se loni dařilo. Z hektaru půdy získali nejvíc z celého Česka, ve výnosech z obilovin a řepky byli druzí.

Zlínský zemědělský holding Lukrom v loňském roce zaznamenal rekordní výnosy u pšenice, i celkově se mu dařilo dobře.

„Byl to velmi dobrý rok,“ pochvaluje si majitel Lukromu Zdeněk Červenka.

Podobně na tom byli i další zemědělci ve Zlínském kraji. Ze statistik Zemědělského svazu ČR vyplývá, že finanční zisk z jednoho hektaru půdy tady byl loni 4600 korun, což je nejvíc v zemi. V Jihočeském kraji byl jen 1700 a na Vysočině 2600 korun. Celorepublikový průměr v zisku na hektar je pak necelých 3400 korun.

„Finančně jsou na tom lépe ti, kteří se zbavili části živočišné výroby, protože rostlinná výroba přináší vyšší zisk,“ uvedl předseda svazu Martin Pýcha.

Právě v Jihočeském kraji nebo na Vysočině zemědělci chovají více krav a kvůli nízkým výkupním cenám mléka vydělali méně peněz.

Pršelo méně, ale pravidelně

A povedený rok v regionu dokazují i další čísla: ve výnosech obilovin a řepky na hektar byl Zlínský kraj druhý.

„U nás se urodilo více než jinde. V zemědělství hraje značnou roli počasí, které tady bylo v důležitých jarních měsících lepší než jinde. Letní sucha už úrodu tolik nepoznamenala,“ konstatovala předsedkyně uherskohradišťské Agrární komory ČR Dagmar Gracová.

„Loni tady pršelo v menších dávkách, ale zato pravidelně. Srážek mohlo být více, porosty to ovšem zvládly. Počasí je nestálé, někde voda spadne, a opodál už ne,“ podotkl jednatel společnosti Lukrom Plus Karel Čadek.

Podle něho částečný nedostatek vláhy způsobil, že kukuřice byla při sklizni prosušenější než obvykle, což přineslo úspory. „Sušení kukuřice je velmi významná položka,“ upozornil Čadek.

Kvalitní půda u Kroměříže i v části Slovácka

Některé obiloviny byly navíc velmi vydařené (například potravinářská pšenice nebo sladovnický ječmen), takže se prodaly za vyšší cenu. S tím souvisí také kvalita půdy, která je vysoká především na Hané v okolí Kroměříže a částečně na Slovácku.

„Je tam dobrá bonita půdy a vhodné klimatické podmínky,“ zmínila šéfka zlínské agrární komory Jana Brázdilová.

Za vyššími výnosy a zisky je podle ní i zkušenost zdejších zemědělců. „Umějí se starat o pozemky, udržovat krajinu a používat v přiměřené míře hnojiva,“ řekla Brázdilová.

V Zemědělském svazu ČR, který výnosy přepočítával na zisky, je asi polovina podniků ze Zlínského kraje. Celková čísla tak mohou být trochu jiná. Nicméně statistika výnosů vychází z údajů všech zemědělců.

„Loni jsme měli vyšší výnosy. Větší zisk udělaly podniky, které neměly tak rozsáhlou živočišnou výrobu,“ potvrdil jednatel štípské společnosti Agrodelta Petr Slovák.

I letošní rok může být vydařený

Už v některých z posledních roků byli zemědělci ve Zlínském kraji ve výnosech úspěšnější než zbytek republiky. Těžko ovšem říct, zda půjde o dlouhodobější trend. Faktorů, které ovlivňují hospodářské výsledky zemědělců, je celá řada.

„Ale letošní rok by mohl být také úspěšný, pokud tedy bude vláha,“ odhaduje Brázdilová.

Kvůli zvěři a někde i velkým zimním mrazům zemědělci registrují první škody na řepce, případně slunečnicích. Jejich stav se ale může ještě zlepšit.

„Pořád to může být příznivý rok s dobrými výnosy,“ věří Čadek.