Vědci v Centru polymerních systémů na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně by mohli testovat obuvnické materiály. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínská univerzita začíná firmě Baťa testovat a vylepšovat boty

  • 5
Firma Baťa se pustila do prvního kroku v připravovaném přesunu globálního výzkumu a vývoje materiálu do Zlína. Univerzitě Tomáše Bati, která pro ni bude testovat obuv, odeslala první vzorky.

Až vzorky na výrobu obuvi ze zahraničí dorazí do Zlína, zamíří do univerzitního Centra polymerních systémů (CPS), kde je odborníci vyhodnotí a navrhnou jejich vylepšení.

Právě tímto krokem odstartuje spolupráce mezi Univerzitou Tomáše Bati a obuvnickým gigantem (o chystané spolupráci jsme psali zde).

Společnost má zastoupení v osmi desítkách zemí po celém světě a ročně prodá 200 milionů párů obuvi.

„Dohodli jsme se na vzájemné spolupráci. Vracíme se do města zakladatele firmy Tomáše Bati, které je kouzelné a kde má univerzita potřebné zázemí pro hodnocení surovin a vývoj technologií,“ prohlásil ředitel laboratorního centra Bata Innovation Lab v kanadském Torontu Jim Russell, který ve Zlíně domlouval detaily spolupráce.

Firma potřebuje centrum proto, aby vyvíjela kvalitnější, ekologičtější, zdravější, a zejména pohodlnější obuv prostřednictvím vylepšených materiálů, jež budou vyhovovat různým typům zákazníků. K tomu potřebuje specialisty a přístroje, které našla právě ve Zlíně.

„Není zvykem, aby v Česku fungoval jakýkoli globální výzkum pro jakoukoli globální společnost. Pro nás to je velmi úspěšná zakázka, která navíc není časově ohraničená,“ upozornil rektor univerzity Petr Sáha.

Škola bude spolupracovat i s dílnou v Dolním Němčí

Centrum polymerních systémů, jež univerzita otevřela před dvěma lety, má špičkové vybavení a moderní zázemí. Z přístrojů, které budou pracovníci potřebovat k vývoji materiálů, má devadesát procent k dispozici. Ty, jež scházejí, dostanou v nejbližších týdnech.

Tím ale spolupráce neskončí a požadavků ze strany firmy Baťa může přibývat. „Budeme postupovat krok za krokem, plány máme velké,“ poukázal Russell.

Při výrobě bude škola spolupracovat i s výrobní dílnou firmy Baťa v Dolním Němčí (reportáž z výroby čtěte zde).

„Cílem je, abychom byli konkurenceschopní ostatním světovým obuvnickým firmám,“ poukázal Sáha.

Univerzita chce později s pomocí obuvnických odborníků nabídnout zaměstnancům firmy vzdělání napříč profesemi.