(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Uherskobrodský radní chtěl od města za kus potoka pozemek na garáž

  • 7
Pro jedny je to hon na čarodějnice, pro druhé podezřelý obchod, k němuž se chystalo vedení Uherského Brodu. Hlavními aktéry jsou manželé Alena a Dalibor Jiříčkovi. Ona úřednice na radnici, on strážník městské policie a radní města. Právě s nimi připravovalo vedení města obchod, který spočíval ve výměně pozemků.

Manželé chtěli po městě sto metrů čtverečních pozemku na stavbu garáže a za tento pozemek nabízeli jako protihodnotu jiný pozemek - 172 metrů čtverečních potoka. Kolegové Jiříčka v radě souhlasili, námitky neměli ani úředníci na radnici, vše směřovalo ke schválení. Proti ale nakonec bylo zastupitelstvo.

"Vzhledem k tomu, že pan Jiříček je radní, přijde mi celý postup neobvyklý a nezvyklý," postavil se proti bývalý starosta a lídr opoziční ČSSD Ladislav Kryštof, k němuž se přidal i zastupitel za ODS Pavel Josefík.

Nezdála se jim cena kousku potoka, který znalec ohodnotil na 300 korun za metr čtvereční. Protože cena za pozemek města, který Jiříčkovi chtěli, byla 1 000 korun za metr čtvereční, vše vycházelo tak, že Jiříčkovi by městu nic neplatili.

Zastupitelům se nelíbila cena ani způsob, jakým se k ní došlo

"Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale pozemek, který nabízejí, nemá takovou hodnotu jako pozemek, který manželé chtějí získat," stěžoval si exstarosta a doporučoval radnímu Jiříčkovi, aby šel s cenou níž, než kolik stanoví znalecký posudek.

Zastupitel Josefík se rovněž této ceně podivoval. Nelíbilo se mu tvrzení radnice, že na základě znaleckého posudku byly stanoveny ceny pozemků podle toho, jaké jsou na onom místě a v čase obvyklé.

"Kdybych se zeptal realitních kanceláří, kolik prodejů vodních toků v těchto místech uskutečnily za posledních deset let, tak řeknou, že žádné. Takže nevím, podle jaké místní obvyklé ceny se vycházelo. Aby bylo všechno naprosto čisté, navrhuji, aby byly stanoveny úřední ceny pozemků," řekl.

Radní nakonec směnu zrušil, město by ale podle něj vydělalo

Místostarosta za ODS Jan Hrdý, který směnu pozemků na zastupitelstvo předkládal, jakékoliv podezření odmítá. "Mám čisté svědomí," prohlašuje a namítá, že stanovení úřední ceny bude pro město nevýhodné. Zastal se ho i starosta Patrik Kunčar z KDU-ČSL. "Ze strany některých zastupitelů šlo o hon na čarodějnice, pro město nešlo o nevýhodnou směnu," míní.

Radní Jiříček MF DNES sdělil, že od směny pozemků ustupuje. "Když jsem viděl, co se kolem toho děje, nestojí mi to za to. Kdybych nebyl radním, vše by hladce prošlo. Celá směna navíc byla pro město výhodná, v případě úředního určení ceny tomu tak nebude," uvedl.

A proč vzájemný obchod dopadl tak, že Jiříčkovi nemuseli nic platit? "Chtěli jsme, aby byla směna pro obě strany bezúplatná. Tomu jsme podřídili rozměry nabízených pozemků," tvrdí Jiříček.