Joža Uprka: Poslední velká pouť u sv. Antoníčka (1925)

Joža Uprka: Poslední velká pouť u sv. Antoníčka (1925) | foto: Národní galerie

Uprka ve 13 sálech a na 105 obrazech. Hradiště má unikátní galerii

  • 0
V rekonstruované jezuitské koleji otevřela uherskohradišťská radnice novou galerii. Představuje 105 obrazů slavného moravského malíře Joži Uprky, které pocházejí hlavně ze soukromých sbírek. Menší prostor má v budově rovněž Slovácké muzeum.

Schází už jen proslulý obraz Jízda králů. Nová galerie v Uherském Hradišti nabízí unikátní přehled tvorby známého moravského malíře Joži Uprky.

Na ploše přes tisíc metrů čtverečních visí více než stovka jeho obrazů. Podobný prostor měl Uprka na začátku roku ve Valdštejnském paláci v Praze. Teď dostal celé patro v místech, kde dříve sídlili jezuité.

"Jeho nejznámější obraz, tedy Jízda králů ve Vlčnově, tady není, to je pravda. Ale snažíme se ho získat," prozradil Zdeněk Zemek.

Majitel fotbalového klubu 1. FC Slovácko a železáren ve Veselí nad Moravou totiž velkou část vystavených obrazů vlastní.

Jeho Nadace Moravské Slovácko, kterou založil spolu s dalším sběratelem Petrem Vašátem, si prostory v nově opravených kolejích pronajala od města a minimálně pět let tady bude provozovat Galerii Joži Uprky.

Výstava zabírá celé první patro

Většina obrazů pochází ze soukromé sbírky, další zapůjčila třeba Národní galerie v Praze. Obrazy navíc doplňují velkoformátové fotografie ze života malíře.

Joža Uprka

Nejslavnější malíř jihu Moravy žil v letech 1861-1940. Jeho tvorba je spjata především s Moravským Slováckem a okolím Hroznové Lhoty, kde kromě studií žil celý svůj život.

Jeho obraz Pouť u svatého Antonínka získal vysoké ocenění v Paříži. Svůj patrně nejznámější obraz Jízda králů namaloval Uprka v roce 1897.

Třeba při návštěvě slavného francouzského sochaře Augusta Rodina nebo Alfonse Muchy v Hroznové Lhotě, kde Uprka bydlel.

Na fotkách je vidět i architekt Dušan Jurkovič, který nechyběl na Uprkově svatbě, nebo Uprka na smrtelné posteli.

"Zajímá mě to, jeho obrazy nejsou až tak běžně k vidění," plánuje návštěvu majitel zlínské Galerie pod Radnicí Otto Kamenský.

V expozici jsou rovněž plastiky umělcova mladšího bratra, sochaře Franty Uprky.

K vidění jsou i dvě nejstarší listiny města

Výstava je na celém prvním patře opravené jezuitské koleje. Barokní budova navazuje na sousední Redutu a návštěvníkům teď místo původního komunálu nabízí kromě galerie také informační centrum, kavárnu nebo prodejnu tradičních regionálních výrobků.

Přízemí z části zabírá Slovácké muzeum se svou vůbec první výstavou o dějinách města. Proto na ní návštěvníci uvidí i dosud ukrývané předměty.

Třeba věrné kopie dvou nejstarších listin, zvon z kaple sv. Alžběty poškozený požárem, dřevěné střelecké terče nebo kamenný znak města z průčelí bývalé střelnice, tedy dnešního sídla Slováckého muzea.

Na muzeum ale zbyly jen tři malé místnosti. Prostor je totiž několikanásobně menší než Uprkova galerie.

"Nejsme s tím až tak spokojení, ale není to definitivní verze," uvedl starosta Květoslav Tichavský.

Oprava jezuitských kolejí stála 77 milionů korun, z nichž skoro 25 poslala Evropská unie. Zbytek doplatila radnice ze svého rozpočtu.

Rekonstrukce trvala dva a půl roku a doplnila opravu celého souboru barokních jezuitských staveb v centru města - levou část včetně Reduty opravili v roce 2001.

Slavnostní otevření se bude konat v sobotu

Provoz budovy by pro město neměl být tak nákladný. Každý rok dostane od Nadace Moravské Slovácko za pronájem zhruba 1,4 milionu korun.

"Tím by se měly pokrýt provozní náklady galerie," doplnil místostarosta Stanislav Blaha. Nadace by navíc měla platit i faktury za energie.

Slavnostní otevření Slováckého centra kultury a tradic se uskuteční v sobotu. Celý program začne už v 9 hodin, kdy zahraje UH Senior Band, poté vystoupí Hradišťánek, SPS Svatopluk, Ivana Skálová a Kristýna Daňhelová, Kunovjan a další soubory či umělci.

Slavnostní otevření je na programu v 19 hodin a půl hodiny poté zazní písničky od Hradišťanu s Jiřím Pavlicou, celý večer završí Jiří Mottl Band. Vstup je zdarma.