Důležité je zachránit hlavně několik druhů škeblí: především škebli říční či...

Důležité je zachránit hlavně několik druhů škeblí: především škebli říční či ohrožený druh velevrub malířský. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Kvůli údržbě jezu v Kroměříži přemístili vodohospodáři desetitisíce škeblí

  • 0
Neobvyklý pohled na řeku Moravu se nabízí v Kroměříži. Vodohospodáři tady kvůli údržbě vypouští jez a zachraňují ohrožené živočichy.

Mohutná stavidla, která jindy přehrazují řeku, jsou otevřená a s rachotem se přes ně valí masa vody. Několik metrů pod nimi pění a burácí, ale rušno je i v části řeky proti proudu.

Zatímco hladina Moravy pomalu klesá před očima, po rozbahněných březích pobíhají hloučky lidí.

„Která je tahle?“ volá jeden z mladíků a ukazuje otevřenou dlaň s velikou hnědozelenou škeblí.

„Říční, tu hoď do vody,“ křikne na něj kolega – a škeble obloučkem míří doprostřed řeky.

Takto rušno na kroměřížském jezu nebylo řadu let. Mimořádné vypuštění jezové zdrže neboli srážku naplánovalo Povodí Moravy kvůli údržbě.

„Je to výjimečné opatření, ke kterému čas od času na jezech přistupujeme. Jde o to, že snížíme hladinu, aby mohli pracovníci technicko-bezpečnostního dohledu vodní dílo prohlédnout a my jej mohli nadále bezpečně provozovat,“ vysvětlil mluvčí Petr Chmelař.

Kontrola jezu, koryta i odklizení naplavenin

S vypouštěním začali vodohospodáři už v noci z neděle na pondělí, během dne hladina v oblasti nad jezem klesala každou hodinu o dvacet centimetrů. V části po proudu pak mírně stoupala.

„Vypouštíme ji postupně tak, jak nám ukládají předpisy. Cílem je, aby tím život na řece byl ovlivněn co nejméně,“ naznačil Chmelař.

Poté, co hladina klesne na požadovanou úroveň, se technici pustí do kontroly. Prohlédnou pohyblivé části jezu i opevnění a stav koryta. Odstraní také naplaveniny, které řeka přinese.

„Jde většinou o kmeny či větve stromů, ale i plastový odpad či pneumatiky. Nejsou to jen věci, které do řeky nahážou lidé, nacházíme i předměty, které voda spláchne třeba ze zahrádkářských kolonií,“ řekl mluvčí.

Z mělčin zachraňují raky, ryby i škeble

V mimořádném režimu bude řeka Morava maximálně do pátku. Do té doby vodohospodáři splní ještě další důležitý úkol - záchranu živočichů, kteří by jinak na holých březích uhynuli.

„Máme na to kolem čtyřiceti lidí, musíme obstarat celý dvanáctikilometrový úsek. Živočichy, hlavně škeble, přemísťujeme z břehů doprostřed řeky,“ informoval ekolog Povodí Moravy Tomáš Macháček.

Vodohospodáři jsou připravení rovněž k záchraně raků nebo ryb, které uvíznou v tůňkách uprostřed bahna. Důležité je zachránit hlavně několik druhů škeblí: především škebli říční či ohrožený druh velevrub malířský.

„Dnešní den je stěžejní, jen za dopoledne jsme přenesli deset tisíc jedinců. Taková populace by se obnovovala několik let,“ hlásil během pondělí Vlastimil Kostkan z firmy Conbios, která se stará o biologický dozor.

Podle něj se po dobu snížení hladiny řeky takto může podařit zachránit několik desítek tisíc škeblí.

Přebytečnou vodu vypouštějí přes vodní elektrárnu

Pracovníci zároveň z řeky vytahují nepůvodní druhy, zejména škeblici asijskou, která se na Moravu dostala z maďarských chovů, kde ji zkoušeli chovat na jídlo a na perly. Její larvy putují řekami na žábrách ryb a na Moravě pak utlačuje původní druhy.

„Je jí zde poměrně velké množství. Sbírá se do pytlů a odváží do kafilérie,“ zmínil Kostkan.

Účastníci akce navíc dostali malé příruční atlasy, aby zachraňovali ty správné druhy.

Kroměřížský jez patří k nejvýznamnějším na řece Moravě. Stejně jako další jezy plní důležitou roli v období sucha, kdy po proudu může pustit větší množství vody, ale i při povodních, kdy umí řeku zpomalit.

Ani voda, kterou vodohospodáři nárazově vypouštějí tento týden, nepřijde nazmar. Vypouští se totiž přes turbíny místní malé vodní elektrárny a poslouží tak k výrobě elektřiny.