Šéf týmu Tempus, který se zabývá tzv. pomníčky, tedy nevyřešenými násilnými...

Šéf týmu Tempus, který se zabývá tzv. pomníčky, tedy nevyřešenými násilnými trestnými činy, kriminalista Milan Jindrák | foto: Dan Materna, MAFRA

Speciální policejní tým objasnil třináct let starou vraždu ve Zlíně

  • 9
Patnáct let nebo i výjimečný trest hrozí třiačtyřicetiletému muži ze Zlína, který před 13 lety brutálně zavraždil mladého barmana Ondřeje Hampla. Případ se nyní podařilo rozkrýt speciálnímu policejnímu týmu Tempus.

Soud v pátek na muže uvalil vazbu, ten zatím odmítá vypovídat.

Jasno do třináct let starého případu vnesl korunní svědek, který se po letech rozhodl mluvit. Zatímco po činu policii nepomohl, údajně ze strachu, nyní tvrdí, že u obviněného viděl věci, které mohl mít jen vrah. Jaké, to policie nezveřejnila.

„V prvním vyšetřování vypovídal jinak a nebyl v pozici korunního svědka,“ potvrdil vedoucí týmu Tempus Martin Baláž.

Případ se stal 5. prosince 2001 nad ránem. Vrah tehdy ubodal osmnáctiletého barmana v restauraci U Jelínka na sídlišti Jižní Svahy. Mladík měl čerstvě po vyučení, nebyl konfliktní, rád maloval. Čin tak nadlouho otřásl celým Zlínem.

Brzy poté policie hlásila, že vraha zná, všechny stopy, včetně DNA na místě činu, vedly k dnes obviněnému muži. Na obžalobu to však nestačilo. Kriminalisté Tempusu nyní prokázali i motiv vraždy, vrah si totiž odnesl 28 tisíc korun.

Od té doby byl několikrát trestně stíhaný za násilnou i majetkovou trestnou činnost. Momentálně žije jako invalidní důchodce s příležitostnými brigádami. Kriminalisté jej zatkli ve středu v baru na zlínském autobusovém nádraží.

Majitel zařízení podal proti zásahu stížnost, považuje jej za neadekvátně dramatický. “Muže jsme zatkli tam, kde jsme jej zrovna vypátrali. Nebylo snadné zjistit, kde žije a kde se pohybuje,“ uvedl ředitel úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Tempus má na Zlínsku už druhý úspěšný zásah

Pro Tempus je to další úspěch v krátkém čase. Na začátku února zatkli vraha podnikatele Pavla Nevařila z Otrokovic, který spravedlnosti unikal přes 8 let (více o případu čtěte zde).

Oba případy pojí několik detailů. Oběti zemřely na bodná zranění, pachatele policie vytipovala velmi záhy po činu, ale chyběly důkazy. Případ Nevařil nyní míří k soudu, proces začne už příští týden a obviněnému z vraždy hrozí až patnáctiletý trest vězení.

Usvědčily jej analýzy kriminalistického ústavu i nové výpovědi svědků. „Vyšetřování starých vražd je komplikované i kvůli tomu, že svědci si už často spoustu věcí nepamatují,“ vysvětlil šéf zvláštního týmu Milan Jindrák. "Na druhou stranu ale po letech přestávají mít strach a jsou ochotni vypovídat," dodal.

Ve Zlínském kraji tak zmizí další pomníček. Není jich zde mnoho, neboť zdejším kriminalistům se daří 98 procent vražd objasnit.