Ochránce přírody Petr Stýblo u jednoho ze sirných pramenů. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nová trasa vede po studánkách se sirnými prameny, mají léčivé účinky

  • 2
Na dvoukilometrovou turistickou trasu po studánkách se sirnými prameny se mohou vydat zájemci v okolí Zádveřic na Zlínsku. Ochránci přírody zde vyznačili stezku představující studánky se specifickým zápachem, sirná voda však má významné léčebné účinky.

Když v okolí Zádveřic-Rakové pracovníci Českého svazu ochránců přírody mapovali minerální prameny a studánky, netušili, jak významný bude jejich objev.

Za pomoci místních lidí našli a zastřešili několik sirných pramenů, které se staly součástí nové naučné stezky. Ta bude značená od příštího týdne a lidé se po ní mohou projít po dva kilometry dlouhé trase podél koryta Horského potoka.

Prameny sirných nebo sulfanových vod vyvěrají hojně v příhraničním pásu zhruba od Hostýnských vrchů až po Kyjov.

Jejich typickým znakem je obsah rozpuštěného plynu sirovodíku, který se projevuje výrazným a nevábným zápachem. Nejčastěji připomíná pach zkažených nebo vařených vajec, proto si také vysloužily řadu nelichotivých přezdívek - smrďavka, záprtkovice či vajcůvka.

"Jde ale o unikát, který se vyskytuje prakticky jen v Karpatech," podotkl Jiří Jurečka z ČSOP Valašské Meziříčí.

Dříve na východní Moravě existovala spousta lázní, kde se využívalo léčebných účinků sirných vod. Dnes zbyly jen ty v Ostrožské Nové Vsi, Buchlovicích a Kostelci. Zbytek, například vizovické, malenovické nebo v Petrově u Strážnice, postupně zanikly. Stejný osud potkal i desítky pramenů, na které se časem zapomnělo.

"Na našem katastru je podobných studánek asi čtyřicet," uvedl starosta Zádveřic Lubomír Kokeš.

Na trasu se dá vstoupit na dvou místech

Některé se již podařilo opravit, spousta jich však na zpřístupnění čeká. I proto je nová trasa v Zádveřicích ojedinělá. Celá je vyznačená jako jednosměrná naučná stezka se dvěma nástupními místy.

Prvním je autobusová zastávka Zádveřice-Raková Paseky, odkud vede cesta ke studánce U Staré hájenky. Dále se stezka stáčí lesem ke kilometr vzdálené Sirkovici, což je nejvydatnější a nejčistější pramen na trase. Jeho minerální síla je viditelná i okem, okolí vývěru je pokryto bílým sirným povlakem.

Nad Sirkovicí je druhé nástupní místo, odstavné parkoviště u silnice vedoucí do Luhačovic. Stezka pokračuje kolem potoka ke dvěma pramenům, které leží jen metr od sebe a končí výše u Jurčákova pramene.

Koupele v sirné vodě údajně přispívají k léčení ortopedických, revmatologických a kožních onemocnění. Pitná kúra zase ulevuje od žaludečních obtíží. Ochránci však doporučují vodu z pramene vždy převařit.

"Studánka může být po většinu roku čistá, ale stačí, aby se změnilo počasí, a ve vodě se objeví bakterie," vysvětlil Jurečka.