Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Budova zlínské radnice na náměstí Míru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lidí s trvalým bydlištěm na radnicích přibývá, na exekuce tím nevyzrají

  • 1
Počty lidí s trvalým bydlištěm na radnicích strmě stoupají. Nezřídka je to pokus uniknout exekuci či zneužívání sociálních dávek. Možnost ale využívají i lidé, kteří pronajímají byt a nedovolí nájemcům zapsat si adresu jako trvalé bydliště.

Pavel ze Zlína si pronajal byt, ale když si v něm chtěl zřídit trvalé bydliště, majitel nemovitosti byl proti.

„Dokonce mi hrozil vypovězením smlouvy,“ uvedl Pavel.

Situaci vyřešil jako desítky jiných a souhlasil s tím, že mu pronajímatel nechal napsat trvalé bydliště na radnici.

Ačkoliv počet lidí s adresou na městském úřadě ve Zlínském kraji roste, skuteční lidé bez domova z nich tvoří pouze zlomek.

Na zlínském magistrátu má trvalé bydliště aktuálně přes 3 200 osob. Ještě na začátku roku 2014 jich bylo téměř o tři stovky méně.

Počet lidí s trvalým bydlištěm na radnicích
2016 2013
Zlín 3228 2962
Uh. Hradiště 836 699
Vsetín12881045
Val. Meziříčí1029953
Otrokovice908856
Zdroj: městské úřady

Jen asi pětina z tohoto počtu jsou podle odhadů úředníků bezdomovci.

„Dále jde o lidi zdržující se na ubytovnách, popřípadě u příbuzných, kteří jim však nechtějí dát souhlas s přihlášením k trvalému pobytu,“ popsal mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Exekucím se nevyhnou

V Uherském Hradišti registrovali začátkem letošního roku 836 lidí s trvalým bydlištěm na radnici. Před pěti lety jich byla pouze pětistovka.

„Domníváme se, že jednou z hlavních příčin je zadluženost občanů a jejich snaha vyhnout se takovým způsobem například exekuci,“ poznamenal tajemník radnice Josef Botek.

Takoví lidé pak většinou také ignorují úřední poštu, která jim na radnici chodí. Případné exekuci se tím vyhnou stěží.

„I když si člověk zásilku nepřevezme, po několika dnech se považuje za doručenou. Dotyčný tak dosáhne pouze toho, že nemá aktuální informace o řízení,“ vysvětlil mluvčí Exekutorské komory České republiky Petr Vorlíček.

Zároveň vyvrátil domněnky o tom, že bydliště na radnici umožní dlužníkům ochránit před exekutory jejich movitý majetek. Exekutoři totiž sami pátrají po tom, kde tito lidé skutečně bydlí. Obvykle se jim dlužníka podaří vypátrat u rodiny nebo kamarádů.

„Pokud mají lidé podezření, že se s nimi v domácnosti zdržuje zadlužený člověk, doporučujeme jim udělat si na něj výpis z centrální evidence exekucí. Dobré je také schovávat si účtenky od elektroniky a dalšího vybavení bytu, aby mohli prokázat nabytí majetku,“ sdělil Vorlíček.

Dalšímu nárůstu má od Nového roku zabránit nový zákon

Lidé s bydlištěm na úřadu jsou zároveň nezřídka podezřelí ze zneužívání sociálních dávek. Ve skutečnosti totiž mohou normálně žít s rodinou, které se ale díky jinému trvalému bydlišti dotyčného vypočítávají příspěvky jinak. Posuzují se totiž příjmy celé domácnosti.

„Malou část lidí přihlášených na adrese úřadu ze zákona tvoří také děti narozené matkám, které mají trvalý pobyt na adrese úřadu, občané po nabytí státního občanství nebo po ukončení pobytu v cizině,“ podotkla mluvčí kroměřížského městského úřadu Jaroslava Sílešová.

Na kroměřížské radnici má aktuálně nahlášeno pobyt 739 lidí. Ve Vsetíně je jich 1 288. A právě ve Vsetíně byli tito obyvatelé dosud zvýhodněni tím, že nemuseli platit poplatek za psa. To se ale od Nového roku změní.

„Pro lidi s trvalým bydlištěm na ohlašovně je poplatek za psa stanoven na tisíc korun ročně,“ vypočítala mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

Dalšímu nárůstu trvalého bydlení na radnicích má od příštího roku zabránit nový zákon, který už má za sebou úspěšné hlasování v Poslanecké sněmovně.

Lidé s trvalým bydlištěm na obecních úřadech to budou mít díky novelizaci konkrétně vyznačeno v občanských průkazech (více zde).

„Na ohlašovnách by měli být přihlášení jen lidé, kteří nemají kde bydlet, aby s takovými občany mohly pracovat další instituce či sociální pracovnice,“ uvedla pro ČTK náměstkyně ministra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová.