Zlínská Baťova nemocnice je jednou z nejzadluženějších v zemi.

Zlínská Baťova nemocnice je jednou z nejzadluženějších v zemi. | foto: KNTB Zlín

S milionovými dluhy bojují tři nemocnice ve Zlínském kraji

  • 5
Špitály v regionu sužují finanční trable. Zlín, Kroměříž i Vsetín splácí faktury za materiál a léky s minimálně devítiměsíčním zpožděním a budou nutně potřebovat milionové částky od vedení kraje.

"Tři ze čtyř krajských nemocnic jsou na tom stejně špatně," potvrdil náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Na mysli měl nejen největší špitál ve Zlíně, ale i menší nemocnice v Kroměříži a Vsetíně. Jedna z nich už od loňska musí hospodařit podle záchranného stabilizačního plánu a další dvě ho právě tvoří.

GLOSA: Ředitel odešel beze slova a s úsměvem

Už to vypadalo, že o zlínské nemocnici bude zase trochu jasněji. Na středeční jednání si krajští zastupitelé totiž pozvali ředitele Baťovy nemocnice Pavla Calábka.
Vede ji už tři měsíce a má co vysvětlovat. Třeba to, jaké zásahy v nemocnici chystá, aby ji vytáhl z obrovských dluhů. Tedy co omezí, kde ušetří, jestli někoho vyhodí, jestli bude strhávat peníze za neplnění plánu nebo jestli už udělal nějaké výběrové řízení na dodavatele, aby snížil cenu.
Možná by se někdo zeptal i na to, jak ještě donedávna dokázal řídit zlínskou nemocnici a současně sedět v představenstvu kroměřížského špitálu.
Jenomže na žádné dotazy nedošlo. Stejně laxně, jako k problémům své největší nemocnice přistupovalo hejtmanství v minulosti, se zachovalo i teď.
Krajští zastupitelé totiž zásadní materiál, tedy stabilizační plán navržený Calábkem, dostali až těsně před zasedáním.
Přitom hejtman ho měl v ruce už minulý týden. Prý se ho "nějakým nedopatřením nezadařilo nakopírovat a poslat".
Takže jednání o nemocnici se posunulo o dva týdny a ředitel odešel beze slova a s úsměvem.

Autorka: Jana Fuksová, MF DNES

Za prvních šest měsíců je Vsetínská nemocnice ve ztrátě přes 10 milionů korun. Celková ztráta za poslední roky přesahuje 100 milionů. Podobně jsou na tom v Kroměříži, v pololetí ztrácejí 15 milionů korun. Přidaly se navíc problémy se zdravotní pojišťovnou, která chce vrátit 30 milionů.

"Nemilosrdně nám každý měsíc strhává peníze ze záloh a nám to způsobuje velké potíže," upozornila lékařka Kroměřížské nemocnice a opoziční krajská zastupitelka Lenka Mergenthalová.

Nemocnice se proti nařízení pojišťovny odvolala, ale velkou šanci na úspěch zřejmě nemá. Podle ředitele Romana Dostalíka navíc špitálu chybí na provozní výdaje do konce roku 40 milionů korun.

Ve Vsetíně a Zlíně peníze od kraje dostali, potřebují ale víc

Ve Vsetíně, Kroměříži i Zlíně scházejí peníze natolik, že faktury za léky, materiál nebo služby platí nemocnice s minimálně devítiměsíčním zpožděním.

Vsetínské vedení už kvůli tomu před letními prázdninami požádalo zastupitele Zlínského kraje o finanční výpomoc. Nezaplacené faktury se splatností vyšší než 180 dní totiž dosahovaly 43 milionů korun.

Od kraje nakonec vsetínský špitál peníze dostal. Ale jen 15 milionů. Jednou tolik poslali zastupitelé do Baťovy nemocnice. A použity měly být ke stejnému účelu. V obou případech by ale peněz z kraje bylo potřeba mnohem víc.

"Kolem 360 milionů korun do Zlína, 90 milionů do Kroměříže a kolem 50 milionů do Vsetína," vypočítal pro ČTK Nečas. Částky by kraj poslal během dvou až tří let.

Na krajské zastupitele se dříve nebo později zřejmě obrátí také Kroměřížská nemocnice. Neplacení faktur totiž může mít nepříjemné následky. "Třeba budeme muset omezit nákup léků a zdravotnického materiálu," zdůraznila Mergenthalová.

Dluhy nemocnice odkoupili Poláci

V případě zlínské nemocnice už situaci vyřešila firma Magellan. Ta pohledávky od dodavatelů nakoupila a dobu splatnosti začala počítat zase od začátku. Nemocnice tedy dluží jí a podle všeho už by měla začít splácet.

Společnost patří k polské bankovní skupině a mezi klienty má padesát českých nemocnic. Není tedy vyloučeno, že nakupuje i pohledávky dalších špitálů v kraji.

Nejhůře je na tom stále krajská nemocnice ve Zlíně. V pololetí byla ve ztrátě zhruba 100 milionů korun a dluhy má asi jednou tak velké. Řešení nepřineslo ani středeční jednání krajských zastupitelů s vedením nemocnice.

Stabilizační plán, který má zařízení zachránit, totiž zastupitelé dostali až těsně před jednáním. Hejtman Stanislav Mišák ho přitom měl k dispozici už na konci minulého týdne. Mimořádně se proto obě strany sejdou znovu za dva týdny.