Zásah policie na ředitelství Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zásah policie na ředitelství Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Na zlínskou nemocnici podal před lety trestní oznámení fond proti korupci

  • 5
Policie potvrdila, že v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně v úterý zasahovala kvůli podezření na podvody s hospodařením. Může to souviset s trestním oznámením, které před dvěma lety podal Nadační fond proti korupci.

„Důvodem bylo zajišťování důkazů při prověřování možného spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění,“ uvedla ve středu zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Pachateli hrozí v případě prokázání viny a odsouzení dvouletý trest odnětí svobody.

„Není však vyloučeno, že v průběhu prověřování dojde ke zpřísnění trestněprávní kvalifikace. V této fázi nelze odhadnout, jak dlouho bude prověřování případu trvat,“ doplnila Kozumplíková.

Policisté zasahovali v 6. a 7. patře ředitelství, kde kromě vedení nemocnice ve Zlíně sídlí také ekonomické a právní oddělení (o zásahu jsme psali zde).

Fond upozorňoval na podvody za minulého vedení

Policejní zásah mohl souviset s trestním oznámením, které před dvěma lety podal k vrchnímu státnímu zastupitelství Nadační fond proti korupci.

Šlo o podezření ze spáchání několika trestných činů - například úvěrového podvodu, zkreslování hospodaření, případně pletich při zadávání veřejných zakázek. Vše se vztahovalo k minulému vedení nemocnice, tedy zhruba do let 2008 až 2013.

„Přišli jsme na spoustu podivných zakázek. Máme i vyjádření právníka, který potvrdil, že se nekonaly veřejné soutěže na dodávky za desítky milionů korun, které se konat měly. Tím nemocnice porušila nejen zákon, ale i vnitřní předpisy,“ řekl MF DNES analytik Janusz Konieczny z fondu.

Nemocnice údajně také manipulovala se zakázkami, když proplácela faktury ve vyšších částkách, než bylo dohodnuto předem ve smlouvě.

Konieczny zmínil také podezření ze zkreslování hospodářských výsledků, dvojitého proplácení projektové dokumentace nebo nákup přístroje, za který špitál mohl zaplatit o 25 milionů korun méně.

„Zkoumali jsme to a bylo zcela nelogické, že vyhrála společnost s vyšší cenou,“ doplnil Konieczny.

Případná škoda nepřesahuje pět milionů korun

Případem se podle něj zabývalo okresní státní zastupitelství, od kterého fond nedostal žádné vyrozumění o odložení případu.

I z toho důvodu se Konieczny domnívá, že policie mohla hledat právě tyto dokumenty. Státní zastupitelství ale informaci po úterním zásahu nepotvrdilo.

Nicméně skutečnost, že se případu věnuje krajská policie, znamená, že případná škoda z trestné činnosti nepřesahuje pět milionů korun.

Ředitel nemocnice Pavel Calábek byl v úterý patrně přítomen zásahu. Nejprve telefon nezvedal a později ho měl vypnutý.

Hospodaření nemocnice bylo dlouhodobě v nepořádku. Kraj ji uměle oddlužil, když jí předával majetek nebo poskytl půjčku, kterou později změnil v dar. Zvýšil tím její jmění a posílil pozici vůči dodavatelům. Aktuálně je její ztráta z minulých let 206 milionů korun.

,