Každý traumatologický bod je označený unikátním kódem, který záchranářům sdělí přesnou pozici místa. | foto: Lesy ČR

Lepší než mobil. Záchranářům usnadní orientaci v Chřibech síť cedulek

  • 4
První území s traumatologickými body vzniklo ve Zlínském kraji. Speciální cedulky jsou rozmístěné po Chřibech a pomáhají záchranářům a hasičům v lepší orientaci při hledání zraněných nebo ohnisek požárů.

Vypadají jako obyčejné informační cedulky s několika čísly. Takzvané traumatologické body ale mohou v případě nouze zásadně pomoci zachránit život. Zlínský kraj má takto vybavené první území.

Pracovníci Lesů České republiky rozeseli tabulky po celých Chřibech. „Tím pádem máme přehled o místě, které zasahuje hned do tří okresů,“ prohlásil mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil.

Kdo se do lesů o rozloze více než 300 kilometrů čtverečních vydá teď, narazí na novinku několikrát. Tabulky totiž visí na důležitých turistických zastávkách, přístřešcích, rozcestnících nebo mapách. Dohromady jich lze napočítat 147.

Jejich úkol je jasný. Pokud bude někdo v nesnázích, jednoduše podle nich určí svou polohu. Stejně jako podle originálních čísel na železničních přejezdech.

Upřesnění místa se přitom může hodit kdykoliv. Třeba když se někdo zraní, zabloudí nebo když začne hořet.

„Pak jen stačí, aby nám do telefonu řekl číslo bodu napsané na nejbližší značce, dispečerka si ho dá do mapy, oznámí polohu výjezdové službě a ta už si na počítači v sanitce vyhledá mapové podklady,“ popsal postup lékař Dorian Pfeifer z krajské záchranky.

Na tabulce jsou i důležitá telefonní čísla

Traumatologické body jsou v Chřibech teprve pár týdnů. A lékaři, hasiči ani policisté tam zatím zasahovat nemuseli. Všichni ale přiznávají, že díky tomu bude pomoc rychlejší a jednodušší.

Každá tabulka má na sobě speciální označení. Například UH 001.

„Je to unikátní kód traumatologického bodu, který označuje okres a pořadové číslo,“ vysvětlil mluvčí podniku Lesy ČR Zbyněk Boublík.

Levá část tabulky obsahuje důležitá telefonní čísla, například na záchranku, policii nebo hasiče. Pod unikátním kódem traumatologického bodu jsou i přesné souřadnice GPS.

Všechny tyto údaje jsou pro zásahy mimořádně důležité. Obzvlášť v tak rozlehlém a zalesněném terénu. I ve chvíli, kdy člověk v nouzi nedokáže sám zjistit, kde vlastně je.

„Má to obrovský význam,“ zdůraznil Netopil. „Když místo přesně známe, víme, že nebudeme potřebovat tolik techniky ani lidí, protože nebude nutné nikoho složitě vyhledávat,“ upozornil.

Traumatologické body už jsou několik let rozmístěné třeba na Šumavě (více zde) a v Krkonoších (více zde).

Zaměření místa pomocí mobilu není přesné

Už teď mohou záchranáři vyhledávat zraněné osoby díky mobilnímu telefonu. Zaměření místa ale není tak rychlé a přesné.

„Trvá to nějakou dobu a v případě, kdy jde o život, to může být docela problém,“ konstatoval Pfeifer.

Tabulky jsou i na dalších místech po republice. A Lesy ČR jich chtějí umístit ještě víc. Jestli se s nimi setkají i návštěvníci Hostýnských vrchů nebo Bílých Karpat, ale zatím není jisté.