Tým projektu Šikana In@č učí děti, jak se bránit proti kyberšikaně.

Tým projektu Šikana In@č učí děti, jak se bránit proti kyberšikaně. | foto: R-ego

Děti si nepřipouští riziko internetu. Neziskovka je učí, jak se chránit

  • 2
Fotky z večírku nebo videa z dovolené. Spousta zážitků, které mladí lidé rádi sdílejí s kamarády na Facebooku. Málokdy si však uvědomují, jak je takové odkrývání soukromí riskantní. O tom, že i jedna fotka na sociální síti může být zneužitelná, informuje projekt Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež R-ego ve Slavičíně.

"Naše organizace pořádá přednášky pro čtrnáct škol ve Zlínském kraji. Už dvanáct let s dětmi mluvíme o projevech rizikového chování, jako je například šikana. Často se ptají, jak mají reagovat, když je někdo obtěžuje přes internet," říká šestadvacetiletá sociální pracovnice Eva Boráňová.

"Vymysleli jsme s kolegy projekt Šikana In@č, který nabízí dětem od sedmi do patnácti let individuální nebo skupinové konzultace. Mohou k nám přijít a my jim poradíme, jak používat internet a zároveň se ochránit," doplňuje.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Lektoři s dětmi nacvičují bezpečné chování na internetu. Ukazují jim, jak se dá zabezpečit profil na sociální síti a co všechno může být zneužitelné. "Naprostá většina dětí ale vnímá internet jako bezpečný prostor. Nepřipouští si, že by se jim mohlo něco stát. Nejde jen o zneužití fotografií, zrádné může být i to, když píšou, kde bydlí. Další nebezpečí hrozí těm, kteří hrají počítačové hry. I tam se stává, že se hráči na někoho zaměří a ponižují ho v komentářích," vysvětluje Boráňová.

Její tým získal podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky těmto financím mohli zakoupit vybavení pro prezentace a počítač s připojením na internet.

"Na počítači dětem ukazujeme, které snímky na webu by měly smazat. Bohužel se tomu dost brání, protože nevidí nic špatného na tom, když zveřejní fotku v plavkách. Jenže právě to může být pro pedofily lákavé," říká Eva Boráňová.

Projekt o kyberšikaně probíhá až do konce června, ale podle organizátorů je o něj takový zájem, že bude pokračovat i na podzim.

"Chceme vytvořit praktický manuál, který se bude hodit právě pro prezentaci na školách. Věříme, že naše aktivity pomohou dětem, aby pochopily, že i zábava má své hranice," uzavřela sociální pracovnice.