Odborníci kontrolovali stav stromů v Rožnově. | foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm

Lano cloumalo se starým dubem. Arboristé testovali, zda se zlomí

  • 2
Arboretisté v Rožnově pod Radhoštěm nezvyklým způsobem ověřovali odolnost stromů vůči zlomu a vyvrácení. Kolem stromu vždy přivázali lano a tahali za něj, výsledky vyhodnocovaly speciální přístroje.

Vše nasvědčuje tomu, že v rožnovském městském parku se schyluje k neobvyklé události. Kolem silně nakloněného starého dubu chodí několik lidí s lany a přístroji. Chystají tahovou zkoušku stromu, která arboristům ukáže, jestli je zdravý.

Dub přivazují napnutým lanem k dalšímu stromu v sousedství. Následně testovali jeho odolnost vůči zlomu a vyvrácení. Potřebná data poté vyhodnocují speciální přístroje.

„Zkouška ukáže, zda je strom v havarijním stavu a bude nutné ho pokácet, nebo postačí jeho ošetření,“ naznačila místostarostka Kristýna Kosová.

Podobné to bude i v případě javoru a buku v areálu rožnovského skanzenu a vzácného ginkga biloba u Společenského domu. Jejich dutiny prověřovali arboristé s pomocí akustického tomografu.

Díky umístění sond po obvodu kmene, které je poté zapotřebí poklepat kladívkem, vykreslí přístroj rozsah napadení dřeva.

„Výsledky testů bychom měli znát příští týden,“ avizovala Kosová.

Park byl roky neudržovaný, desetina stromů šla k zemi

Zkoumání stromů souvisí s komplexní obnovou zeleně v parku. V uplynulých týdnech dřevorubci vykáceli na 350 stromů z více než tří tisíc, jež na prostranství v sousedství skanzenu rostou. Park je tak momentálně plný pařezů, z nichž většinu dělníci odfrézují.

Patnáct dutinových stromů půjde k zemi ještě v dubnu, další dřeviny čeká ošetření.

„Park byl několik desítek let neudržovaný. Kvůli náletům stály stromy nahusto vedle sebe, řada z nich byla také napadena jmelím,“ přiblížila důvody kácení Michaela Běčáková ze Správy CHKO Beskydy.

Dřeviny byly oslabené a náchylné k nemocem i vinou štěrkopískového podloží, kvůli němuž se jim nedostávalo živin.

Z některých starších stromů zůstanou na místě torza s dutinami, které poslouží k hnízdění ptáků a jako dočasné příbytky netopýrů. Z tlejícího dřeva vzniknou broukoviště. Počítá se také s výsadbou stovek mladých stromů a keřů, osazením budek pro ptáky a netopýry.

Nově založené trávníky pak budou zájemci moci využít například k piknikům.

„Do začátku turistické sezony, tedy na přelomu května a června, bychom chtěli mít hotovo. Na podzim chceme v parku vybudovat ještě přírodní dětské hřiště,“ podotkla Kosová.