V Hulíně koupili za čtvrt milionu projektor, přes který promítají filmy z DVD a blu-ray disků. Vedoucí Kulturního klubu Hulín Libor Pecháček je spokojený. | foto: Luděk Ovesný

Nová technologie zachraňuje letní kina, filmy se už nemusí převážet

  • 0
Před rokem to vypadalo málem na konec letních kin ve Zlínském kraji. Dnes se však zdá, že digitální distribuce filmů je pro ně spíš novou šancí. Ani nízká návštěvnost už nemusí být pro provozovatele zničující, výrazně jim totiž klesají náklady.

Letní kina se obejdou bez drahých třímilionových digitálních promítaček multiplexů. A to je zachrání.

Vystačí si s platformou zvanou e-cinema, tedy s řádově levnějšími dataprojektory, přes které promítají filmy z DVD a blu-ray disků. Kinům to dovoluje zpestřit nabídku a udržet cenu vstupného. A na to zastupitelé slyší.

"My s promítáním ve formátu počítáme. Jen se letos nepodařilo sehnat dost peněz," tvrdí Zdeněk Fiala, dlouholetý správce kina ve Slavičíně.

Výběr z aktuální nabídky letních kin ve Zlínském kraji

  • Slavičín
    18. 7. Sedm psychopatů
    23. 7. Červené střevíčky
  • Hulín
    13. 7. Terapie láskou
    20. 7. 30 minut po půlnoci
  • Kroměříž
    13. 7. Královská aféra
    27. 7. Festival
  • Uherské Hradiště
    12. 7. Na samotě u lesa
    13. 7. Můj pes Killer
  • Uherský Brod
    13. 7. Nespoutaný Django
    20. 7. Ve stínu

Tamní velké letní kino potřebuje výkonný projektor zhruba až za 400 tisíc, v menším kině v Hulíně stačil slabší za čtvrt milionu.

V Kroměříži tamní Dům kultury před třemi lety koupil projektor pro komornější promítání na náměstí nebo v zahradách za 120 tisíc.

Filmy není nutné přepravovat

Levnější technologie e-cinema má ovšem i jednu nevýhodu. Distributoři pro ni pouští filmy, až když jim přestanou vydělávat v multiplexech.

"My teď promítáme filmy s premiérou v lednu 2013 nebo starší oscarové filmy, takže o tržbě 40 tisíc, jaká byla loni na Době ledové, si letos můžeme asi nechat zdát," vysvětluje vedoucí Kulturního klubu Hulín Libor Pecháček.

Provoz digitálního kina je však zároveň výrazně levnější, a není tedy tolik náchylný na ztráty. "Odpadají dost vysoké náklady za přepravu filmu," jmenuje Zdeněk Fojtík.

První víkend přišlo do letního kina v Hulíně na dva filmy něco přes 50 lidí, přesto je provoz díky nové technologii na nule.

Třeba kino v Hulíně odvádělo na distribuci filmových pásů až 70 procent vybraného vstupného, zatímco dnes zaplatí za DVD něco přes tisícovku. Zbytek z tržby patří kinu.

Za první "digitální" víkend je tak hulínské kino na nule i přesto, že na dva filmy přišlo dohromady jen něco přes padesát lidí.

Jde to i bez premiérových trháků

Manažeři kin tak dostávají prostor nahradit nedostatek premiérových trháků invencí. Třeba ve Slavičíně promítnul tamní projekt Film a škola za deset sezon na 500 filmů pro 40 tisíc diváků. Projekt hodně čerpá ze soukromé filmotéky Zdeňka Fialy.

"Nejde o žádnou černotu. Mám na to smlouvu s Asociací filmových klubů, je to výchovně-vzdělávací projekt, na promítání se proto nevztahují autorská práva," ujišťuje Fiala.

Právě těmito snímky chce program letního kina po digitalizaci obohatit. "Diváci po tom prahnou, byli by hrozně rádi," je přesvědčen Fiala.

Novou tvář pro své letní kino chystají také v Bystřičce. Tam se letos poprvé promítat nebude, protože obec na novou promítačku nemá. Pro příští rok už však řešení našli. "Asi přejdeme na model retro kina, zajímali bychom se o staré české filmy," vysvětluje starosta Zbyněk Fojtíček.

Místo zániku letních kin se tak rýsuje spíš jejich zajímavá profilace. "Vypadá to, že to půjde. Ledy se hýbají," hodnotí nástup nové technologie Zdeněk Fiala.

"Diváci chodí do letního kina kvůli atmosféře, tu cestu si sem najdou," souhlasí i Libor Pecháček z Hulína.

"Je to určitě cesta, jak letní kina profilovat," dodává ředitel Domu kultury v Kroměříži a zakladatel uherskohradišťské Letní filmové školy Jiří Králík.