Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Synot odmítá zdanění hazardu, doplatí na to podle něj i nemocnice

  • 1
Stát chce získat peníze od provozovatelů hazardu tím, že zdaní jejich zisky. Synot Tip to odmítá, protože by pak nemohl na dobročinné účely posílat peníze přes svoji nadaci. Ve Zlínském kraji by na tom tratily i nemocnice.

Baťova krajská nemocnice ve Zlíně letos za 7,4 milionu korun od Synot Tipu nakoupila endosonografické přístroje. Na Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti zase tamní radnice tento rok dostala příspěvek 1,5 milionu korun.

Ve výčtu organizací, které žijí rovněž z peněz z hazardu od Synot Tipu, by se dalo pokračovat. Teď jim ale hrozí, že v budoucnu o peníze přijdou.

Alespoň podle ministerstva financí, které chce, aby provozovatelé hazardu místo odvodů na dobročinné účely platili státu daně. "Nepovažuji to za nejšťastnější řešení," řekl starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Valenta: Ušetřili bychom, ale jsem pro současný stav

Nadšený z takového záměru není ani Synot Tip. Ten odvádí na veřejně prospěšné účely peníze přes svoji nadaci Děti-kultura-sport, která jen loni rozdala nemocnicím, městům i lidem s tělesným postižením přes 170 milionů korun. Zdaněním hazardu by to padlo.

"Přestože by pro nás zdanění loterií bylo finančně výhodnější, jsem zastáncem současného modelu. Ten zajišťuje, aby se prostředky určené "na dobro" dostaly tam, kde je jich potřeba," řekl pro MF DNES zakladatel Synotu Ivo Valenta.

Stát ale považuje rozdělování povinných odvodů přes nadace za neprůhledné. Tvrdí, že peníze mnohdy končí u spřátelených politiků nebo dokonce opět v hazardu a zdaleka nejde o dobročinnou idylu.

Proto chce systém změnit a zdanit hazard jako každý jiný byznys, který by podléhal kontrole finančních úřadů. Současně hodlá hazard zákonnou cestou i regulovat.

Synot by na dobročinné účely odváděl méně peněz

Zdanění hazardu by mohlo začít platit od roku 2013. Podle Valenty by pak Synot Tip odváděl z tržeb méně peněz, než v současné době dává na dobročinné účely.

"Stejně jako ostatní podnikatelé bychom mohli uplatňovat odečty nákladů spojených s podnikáním, náklady na zaměstnance a podobně. To dnes nemůžeme," řekl Valenta.

Synot Tip posílá na veřejně prospěšné účely dvacet procent z tržeb, jak mu to ukládá zákon. A odmítá, že by to dělal neprůhledně. Kolem provozovatelů hazardu už delší dobu krouží kromě státu také města a obce, které by rády rozhodovaly o tom, kde na jejich území bude stát herna. Zákon, který by jim to umožňoval, letos v červnu vetoval prezident Václav Klaus.

Další návrhy jsou ale už ve Sněmovně. "Připravili jsme zákon, který dá městům víc pravomocí. Je na poslancích, aby ho schválili," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Hazard je problém všech měst. Regulovat se musí," řekl Miroslav Adámek, který by měl být jmenován novým zlínským primátorem. Města už si alespoň schvalují vyhlášky, které zpoplatňují provoz videoterminálů. V případě Zlína to může přinést 20 milionů ročně.