Vizualizace návrhů studentů architektury (FA VUT Brno) a střední průmyslové

Vizualizace návrhů studentů architektury (FA VUT Brno) a střední průmyslové školy stavební (SPŠS Valašské Meziříčí) | foto: MÚ Valašské Meziříčí

Studenti architektury navrhli, jak by mohlo vypadat meziříčské náměstí

  • 5
Mladí architekti z Vysokého učení technického v Brně navrhli, jak změnit náměstí ve Valašském Meziříčí. Všechny nápady, které vznikly během čtyřdenního workshopu, má nyní k dispozici místní radnice. Odborné návrhy ji tak přišly jen na zlomek ceny, jakou by zaplatila za architektonické studie.

Podobné workshopy se studenty architektury z Vysokého učení technického v Brně už uspořádalo několik obcí ve Zlínském kraji. Studenti při nich vymyslí a navrhnou změnu náměstí, dětského hřiště nebo kulturního domu a obce tím ušetří statisíce korun.

Mladí architekti totiž přijedou s batohy na zádech, diskutují s místními, fotografují, celé noci přemýšlejí a po pár dnech představí své návrhy. Radnice obvykle zaplatí skupině jen cestovní náklady a stravu. O bydlení se většinou postarají místní lidé.

"Za obdobnou studii bychom zaplatili několik set tisíc korun," poznamenal starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Že jde o práce studentů však rozhodně neznamená, že by neměly potřebnou kvalitu. Mnohdy je to podle odborníků přesně naopak.

"Nejde o žádné začátečníky, jsou to poloprofesionálové a jejich nový pohled je určitě cenný," vysvětluje architekt Zdeněk Trefil, který setkání ve Valašském Meziříčí uspořádal.

Práci studentů navíc buď hodnotí nebo na ni dohlížejí skuteční architekti. "Bez profesního vedení by to nemělo smysl," upozornil architekt Svatopluk Sládeček.

Návrhy studentů nám ukázaly cestu, chválí práce starosta

Studenti přijeli ve čtvrtek a v neděli už své návrhy včetně plastického modelu prezentovali před zastupiteli. "Podívali se na to jinýma očima. Návrhy byly zajímavé a ukázaly nám cestu, které se chceme držet," zhodnotil starosta.

Ve městě se tak poprvé rozběhla veřejná diskuse o prostoru, který každý obyvatel dobře zná. Radnice vytvořila pracovní týmy, které se změnou náměstí budou zabývat, shromažďovat názory památkářů i odborníků přes dopravu.

Náměstí ve Valašském Meziříčí

Dobrou zkušenost s mladými architekty z Brna mají například i ve Vlachovicích, kde hledají nové využití starého kulturního domu. Obec sice má k dispozici starší návrh řešení, ten se ale na workshopu ukázal jako nevyhovující. "Bez architektů bychom si to zřejmě ani neuvědomili," vysvětlil zastupitel Radek Fryzelka.

Studentskou práci doporučili využít i v baťovském areálu

Workshopy s architekty přitom nemusejí využívat jen obce nebo menší města. Několikrát už se setkání uskutečnilo i ve Zlíně. Studenti navrhovali využití továrního areálu nebo 14. a 15. budovy. "Jeden student v nich řešil ukázku práce za baťovským kruhem. To bylo velice zajímavé, doporučili jsme to k využití," konstatovala městská architektka Dagmar Nová.

Obcím podobným způsobem pomáhají i studenti z Univerzity T. Bati ve Zlíně. Ne architekti, ale mladí designéři. Vymysleli třeba systém výstavních panelů v budově radnice nebo skluzavku na Jižních Svazích a v plánu mají řešení výstavní expozice v nově připravovaném muzeu v Napajedlích.