V obuvnické firmě Vasky ve Lhotě u Malenovic nedaleko Zlína na začátku...

V obuvnické firmě Vasky ve Lhotě u Malenovic nedaleko Zlína na začátku koronavirové pandemie místo svých bot šili roušky. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Nemohl vybrat boty, tak šije vlastní. Úspěšně podniká už v osmnácti letech

  • 6
Je mu teprve osmnáct let, přesto už úspěšně podniká. Student třetího ročníku zlínského gymnázia Václav Staněk po večerech šije vlastní kožené boty, s nimiž triumfoval i v celostátním kole soutěže pro začínající podnikatele.

Nejdřív musel o svém nápadu přesvědčit rodiče.

„Byli proti, dokud jsem jim neukázal nákresy bot a neměl podrobně promyšlený marketing,“ usmívá se čerstvý vítěz celostátního kola soutěže Rozjezdy pro mladé podnikatele Václav Staněk.

Je mu totiž osmnáct, dokončuje třetí ročník zlínského gymnázia na Lesní čtvrti a kromě toho se vrcholově věnuje atletice.

A teď je z něj navíc ještě švec. Pod názvem Vasky pustil do světa boty podle vlastního návrhu. Jsou kožené a ručně šité.

„Nemáme sériovou výrobu, objednávky vyřizujeme do dvou týdnů. Ale díky tomu můžeme nabídnout třeba to, že do kůže vyrazíme iniciály kupce,“ říká Staněk.

S propagací mu pomáhá tým spolužáků

Aby mohl začít, dal dohromady tříčlenný tým ze spolužáků z gymnázia. Jakub Galas mu pomáhá s prezentací výrobků, webem a Facebookem, Lucie Urban fotí. „Dělá vynikající fotky, má na to oko,“ hodnotí Staněk.

Propagace vyžaduje spoustu času, dělat se ale dá různě, třeba i na taneční party v klubu a módních přehlídkách.

A právě do marketingu chce investovat 200 tisíc korun, které získal coby odměnu za triumf v soutěži pro začínající podnikatele. Od firem zapojených do soutěže navíc může využít reklamní a tiskařské služby v hodnotě půl milionu korun.

Bude se mu to hodit, má totiž v plánu i otevření kamenných prodejen.

Navrhněte si vlastní boty

Boty vymýšlel tak, aby zaujaly jeho generaci. Vycházejí z kotníčkové pracovní boty, jsou ale střižené z několika dílů a zdobí je prošívání. K dostání jsou ve třech typech a několika barvách a v budoucnu se chce Staněk pustit i do kombinací.

„Chystáme program, ve kterém by si zákazník poskládal vlastní barvy,“ vysvětlil.

Momentálně ale větší skupinu zákazníků tvoří lidé o něco starší.

„Vidí za tím ruční práci, kterou oceňují,“ uvažuje mladý podnikatel.

Boty jsou navíc regionálním produktem, kůži na ně nakupuje Staněk od koželužny v Otrokovicích.

Ševcovinu má v rodině, jeho táta vede rodinnou obuvnickou firmu Flexiko ve Lhotě nedaleko zlínské části Malenovice. Funguje od roku 2001 a momentálně zaměstnává zhruba patnáct lidí.

„Jenomže udržet ji je stále těžší v konkurenci levného dovozu. I to byl důvod, proč jsem chtěl prosadit výrobu vlastního modelu,“ vysvětluje Staněk a je znát, že ekonomický chod firmy i potíže obuvnického byznysu zná do podrobností.

Až osm hodin práce na jednom páru bot

Druhý důvod byl ten, že si sám v obchodech obtížně vybíral boty. Dnes už má profesionální deformaci a na ulici se dívá lidem na nohy.

„Když potkám někoho v našich botách, mám z toho obrovskou radost. Je to kousek z nás a lidem se to líbí, to je výborný pocit,“ přiznává.

Na jednom páru bot je zhruba šest až osm hodin práce.

Jako malý kluk byl rozhodnutý hrát fotbal za Barcelonu, aktivně se mu věnoval od tří let, ve třinácti ho ale z fotbalového hřiště odvedl trenér atletiky.

U oválu už zůstal, v běhu na 800 metrů je pětinásobný mistr republiky v žákovských a dorosteneckých kategoriích. Díky tomu dostal nabídky na sportovní stipendium a má otevřené dveře k ročnímu studiu ve Spojených státech.