Student gymnázia v Uherském Hradišti patřil mezi 140 mladých lidí z celého...

Student gymnázia v Uherském Hradišti patřil mezi 140 mladých lidí z celého světa, kteří strávili týden v jednom ze středisek amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Areál leží ve městě Huntsville ve státě Alabama. | foto: archiv Filipa Klementa

NASA mě neláká, chci na medicínu, říká po návštěvě Ameriky student

  • 36
Nevšední zkušenost má za sebou student uherskohradišťského gymnázia Filip Klement. Díky stipendijnímu programu strávil týden ve vesmírném centru NASA, v němž kdysi Američané plánovali let na Měsíc.

Před skupinku středoškoláků postavili pracovníci amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) krabici plnou součástek, z nichž měli studenti sestavit model rakety. Aby vyzkoušeli, jestli vše funguje, jak má, a stroj je schopný letu, nalili pak do něj opravdové palivo.

„Naší skupině se to moc nepodařilo, model nám shořel,“ směje se šestnáctiletý Filip Klement, který se jako jeden ze 140 středoškoláků z celého světa zúčastnil stáže v americkém vesmírném a raketovém středisku.

Právě v areálu ležícím ve městě Huntsville ve státě Alabama vznikaly první plány Američanů na cestu na Měsíc.

Aby se mohl Filip Klement stáže zúčastnit, musel úspěšně projít konkurzem.

Aby se stipendijního programu mohl zúčastnil, musel nejdřív podstoupit konkurz složený z motivačního dopisu a předložení dosavadních studijních výsledků.

Každý den si studenti poslechli přednášky odborníků na technické a přírodovědné obory nebo se v patnáctičlenných týmech zapojili do interaktivních workshopů, kdy například stavěli zmíněnou raketu.

Z přednášejících ho nejvíc zaujal bývalý letec a astronaut Robert Gibson, který popisoval, jak v období studené války létal se stíhačkou. Simulátor řízení stíhačky si pak Klement na vlastní kůži vyzkoušel.

„Seděl jsem v napodobenině kabiny a před sebou jsem viděl tolik různých tlačítek, že jsem se v nich vůbec neorientoval,“ přiznává.

Nabídku univerzity v Alabamě nevyužije

Student gymnázia v Uherském Hradišti není žádné zázračné dítě, které by odmalička přitahovala technika.

„Svět techniky sice obdivuji, ale ve volném čase jsem se mu nikdy nevěnoval. Spíš jsem se těšil, až poprvé uvidím Ameriku, setkám se s lidmi ze čtyřiceti zemí světa a zlepším si angličtinu,“ přibližuje Klement.

Přestože mu dva týdny po návratu do Česka nabídla univerzita v Alabamě studijní stipendium a po absolvování dokonce místo vývojového technika v NASA, Klement má jiné plány.

„Po maturitě na gymnáziu se chystám studovat medicínu v Praze,“ říká.

Naopak jeho třináctiletý bratr astronomii miluje a doufá, že za pár let dostane podobnou šanci jako Filip.

Stipendijní program v NASA zastřešuje společnost Honeywell, která se snaží probudit u středoškoláků ve věku od šestnácti do osmnácti let zájem o vědu a podpořit jejich schopnosti pro práci v kolektivu.