Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie Ostrava

Zkušenosti nestačí, strážník potřebuje maturitu. Jinak vrátí uniformu

  • 3
Rožnovská městská policie řeší vážný problém. Kvůli chybějící maturitě, kterou po strážnících požaduje novela zákona, ji zřejmě budou muset do konce roku opustit tři lidé. V celém kraji se to týká 24 strážníků.

Nový požadavek se jen v Rožnově dotýká dokonce pěti strážníků, ale jeden má kvůli věku výjimku, další by měl zkoušku složit na jaře.

„Novela vůbec nezohledňuje dlouholeté působení našich strážníků u městské policie. Dva z nich stáli u jejího zrodu v roce 1993 a další dva mají odslouženo 14, respektive 17 let. O jejich odborných znalostech a zkušenostech tak samozřejmě není vůbec pochyb,“ konstatoval ředitel rožnovské městské policie Marek Grossmann.

Strážníci, kterým hrozí odchod ze služby, se proto připojili k iniciativě, jež se snaží změnit znění zákona a zmírnit jeho dopad na ty, kteří více než 10 let pracují u městské policie v celé republice. „V úvahu také přichází napadení znění zákona z důvodu věkové diskriminace,“ poznamenal Grossmann.

Pokud tlak zespoda na zákonodárce nezapůsobí, městu nezbude než v druhé polovině roku vyhlásit nová výběrová řízení.

To už v březnu plánují také ve Vsetíně. Stejnokrojů tamní městské policie se budou muset kvůli chybějícímu úplnému středoškolskému vzdělání vzdát dva z celkového počtu 24 strážníků.

„Pracují u nás od založení oddělení v roce 1994,“ sdělil Libor Vráblík, který je aktuálně vedením vsetínských strážníků pověřen.

Zkušenost je nepřenositelná, říká ředitel strážníků

Noví uchazeči musejí kromě maturity splnit i další podmínky v podobě úspěšných fyzických a psychologických testů, zkoušky z českého jazyka nebo emočního pohovoru. Před nástupem do zaměstnání je pak čeká dvouměsíční výcvik.

Od zlínské městské policie už před časem jeden strážník bez maturity odešel. Další ho patrně bude následovat na konci letošního roku, kdy končí přechodné období, po které si členové městských policií mohli vzdělání doplnit.

„Dotyčný strážník je u městské policie 20 let. Jeho přístup k práci je natolik odpovědný, že žádáme o výjimku, aby nemusel skončit. Už jsme kvůli tomu psali dopis na ministerstvo vnitra, nyní čekáme na odpověď,“ informoval náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

Podle ředitele zlínské městské policie Milana Kladníčka při práci strážníků nezáleží na tom, zdali jde o vysokoškoláky, nebo lidi bez maturity.

„Díky pohybu v terénu a pravidelným zkouškám, které strážníci po každých třech letech absolvují, jsou odborně rozhodně lépe připraveni než nováčci. Praxe a zkušenost je nepřenositelná,“ je přesvědčen Kladníček.

Momentálně se v ulicích krajského města pohybuje v třísměnném provozu bezmála stovka strážníků. Každý rok je mezi nimi tři až pět nováčků, kteří nahrazují kolegy odcházející do jiného zaměstnání, případně ženy směřující na mateřskou dovolenou.

„Při výběrových řízeních už pochopitelně delší dobu zohledňujeme, zdali uchazeči maturitní vysvědčení mají, nebo ne,“ uvedl Běták.

V Kroměříži i v Uherském Hradišti všichni tamní strážníci maturitní vysvědčení mají. „Považuji to za automatické. Práce na velkých odděleních městské policie se v mnohém přibližuje práci u Policie ČR, která maturitu také vyžaduje,“ vysvětlil velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Maturitu si do konce roku nemusejí dodělávat pouze strážníci, jimž v roce 2009, kdy zákon začal platit, bylo nejméně 45 let a třikrát absolvovali zkoušku z odborné způsobilosti. Ti mladší k maturitě musejí, i když často mají odslouženou mnohem delší dobu.

Vysvědčení přitom mohou získat v jakýchkoliv oborech, které s policejní prací vůbec nesouvisí, například kuchař-číšník nebo zahradník.

V celé České republice nemělo podle posledních informací z ministerstva vnitra z konce roku 2013 maturitu 853 strážníků, z toho 24 ve Zlínském kraji. Lépe jsou na tom pouze na Vysočině, Karlovarsku, Pardubicku a Olomoucku. Naopak v Ústeckém kraji chybí maturita 112 strážníkům, v Praze dokonce 247.