Kam se Kroměříž v příštích deseti letech bude ubírat? Radnice se chce držet plánu strategického rozvoje.

Kam se Kroměříž v příštích deseti letech bude ubírat? Radnice se chce držet plánu strategického rozvoje. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kroměříž chce zlepšit svou image, rozvíjet se bude podle akčního plánu

  • 1
Kroměřížská radnice zpracovala strategický plán rozvoje města do roku 2023. Skoro třísetstránkový dokument je aktualizací původní verze z roku 2008, které ale chyběly náměty, jak vizi naplnit. Jen do příštího roku město počítá s tím, že podle akčního plánu půjdou investice za 200 milionů korun.

"Město musí myslet na to, co bude zítra. Ve svém rozvoji proto potřebuje systém, aby už nebyl tak nahodilý," zdůvodnila starostka Daniela Hebnarová, proč je podle ní strategický plán pro Kroměříž důležitý.

"Město chce zkvalitňovat image sídelního města střední velikosti," popisuje vizi, k jaké se má Kroměříž ubírat, vedoucí odboru rozvoje města Vladimír Krejčí v dokumentu na portálu České informační agentury životního prostředí, kde je aktualizovaný strategický plán města k posouzení.

Z investic chystaných do roku 2014 to vypadá, že radní vizi města myslí vážně. Sice jen statisícové, ale potenciálně důležité položky totiž tvoří několik studií k řešení dopravy a významných veřejných prostranství ve městě. A taky informační otevření radnice občanům.

Třeba dopravní generel má vyřešit dopravu ve městě, a to včetně možného druhého mostu přes Moravu. Navazovat na něj má studie k odlehčení centra města od aut a taky studie dopravy v klidu, která chce zjistit možnosti sítě cyklo a in-line stezek do příměstských oblastí. Počítá se i se studiemi k řešení Masarykova, Riegrova a Komenského náměstí a Vejvanovského ulice.

Za dva miliony hodlá město oživit odpočinkové plochy na Velkém náměstí, do roka chce dokončit úpravy sídlišť Bělidla, Slovan a Zachar nebo parkoviště u Květné zahrady. Za bezmála 90 milionů chce také upravit bývalou skládku u Lutopecen.

Starostka: Město nejde napravo nebo nalevo

Radnice ale také počítá třeba s půlmilionovým projektem nazvaným Otevřené město, což má být datový sklad informací, které zpřístupní lidem.

Podle vedení Kroměříže do roku 2014 přijdou projekty z akčního plánu na 205 milionů. Radnice na ně ale hodlá čerpat dotace, takže z městského rozpočtu na ně má jít "jen" asi 50 milionů.

Strategický plán obsahuje i pravidla, podle kterých mají zastupitelé schvalovat projekty po roce 2014. To by mělo zaručit, že se ho město bude držet bez ohledu na výsledky komunálních voleb.

"Město nejde napravo nebo nalevo. Jde dopředu," tvrdí starostka Hebnarová.

Plán má ovšem i kritiky. Například předsedovi občanského sdružení Kroměřížan Vítu Kroutilovi se nelíbí, že z velké části řeší plochy ve městě, a nezabývá se například podporou malého a středního podnikání.