Čunek a spol. podepsali koaliční smlouvu, slibují otevřený Zlínský kraj

  • 9
Průhlednější financování, zveřejňování smluv, rozklikávací rozpočet i přímé přenosy ze zastupitelstva. Takové jsou plány nového vedení Zlínského kraje v čele s lidoveckým hejtmanem Jiřím Čunkem. Spolupracující strany v pondělí navečer podepsaly koaliční smlouvu.

Loni dostal zlínský krajský úřad pod vedením sociální demokracie anticenu Zavřeno pro nejhůře komunikující kraj v republice (více zde).

S novým vedením, které vzešlo z voleb, by však měly přijít změny. Koalice KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS hodlá zprůhlednit financování kraje natolik, aby se na něj mohl podívat každý občan.

Vznik nové krajské koalice

Strany a hnutí nové krajské koalice, která bude mít v zastupitelstvu 29 z 45 křesel, podepsaly v pondělí navečer ve zlínské Orlovně, krajském sídle lidovců, koaliční smlouvu. Ta určuje složení rady a kompetence jednotlivých radních.

  • Vítězná KDU-ČSL bude mít hejtmana Jiřího Čunka (v jeho kompetencích budou zdravotnictví a investice), 2. náměstka (Pavel Botek - doprava) a dva radní (Miroslav Kašný - kultura, sport, církve, památková péče; Michaela Blahová - sociální věci, neziskový sektor).
  • Hnutí ANO bude mít 1. náměstka (Jiří Sukop - finance, rozpočet, majetek a radní (Margita Balaštíková - životní prostředí, zemědělství).
  • Hnutí STAN získá pozice 3. náměstka (Josef Zicha - strategický rozvoj, územní plán) a neuvolněného radního (Petr Gazdík - školství).
  • ODS bude mít jednoho radního (Jan Pijáček - rozvoj venkova, cestovní ruch, dotační programy).
  • V opozici skončila ČSSD, KSČM, Soukromníci se Svobodnými a SPD – Tomio Okamura.
  • Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva se uskuteční ve středu 2. listopadu.

„Chceme zprůhlednit finanční toky na kraji. Takže zveřejníme na internetu všechny smlouvy, které budou uzavřeny. Musíme se ještě dohodnout na tom, zda od finančního objemu 50, či 100 tisíc korun a více. Koaliční partneři proti tomu nemají námitky,“ přiblížil šéf hnutí STAN a dvojka jeho kandidátky Petr Gazdík.

Budoucí lidovecký hejtman Jiří Čunek tento krok považuje za samozřejmý.

„Budeme to dělat, protože lidé, kteří nás platí, mají právo vědět, jak se s jejich penězi na kraji hospodaří,“ míní Čunek.

Současně ale říká, že to samo o osobě hospodaření kraje nezlepší a naopak to bude stát i nějaké peníze.

„Lidé se budou moci na smlouvy podívat, my se ale musíme starat i o to, aby byl kraj zajímavý pro podnikatele a podobně,“ podotkl.

„Nemáme s tím problém, měl by to být standard. Je třeba jen zvážit, jaká citlivá data ve smlouvách nezveřejňovat. Obchodní partnery a velikost kontraktů by ale veřejnost znát mohla,“ nastínil krajský předseda hnutí ANO Pavel Pustějovský.

„Pokud to přispěje k tomu, že lidé budou vnímat kraj jako transparentnější, tak to udělejme,“ souhlasí lídr ODS Jan Pijáček.

Končící náměstek: Úředníky by zdržovaly dotazy lidí

Gazdík nevyloučil, že by se mohly smlouvy zveřejňovat i zpětně.

„To ještě uvidíme, o tom jsem dosud nepřemýšlel,“ reagoval Čunek.

Končící levicová koalice, v níž kromě ČSSD byli komunisté a Strana práv občanů, smlouvy zveřejňovat nechtěla.

„Nebylo to proto, že bychom chtěli něco zakrývat. Musíme si ale uvědomit, že když si smlouvu na webu někdo přečte a neporozumí jí, tak pak volá úředníkům, kteří musejí odpovídat a zatěžuje je to,“ tvrdí náměstek hejtmana za ČSSD Jaroslav Drozd.

PŘEHLEDNĚ: Volby 2016 ve Zlínském kraji

Říká ale, že proti „vyvěšování“ smluv nic nenamítá.

„Ve veřejné správě je možné zveřejňovat cokoliv. Jestli to bude přínosem, se ale teprve uvidí,“ uvedl Drozd, podle něhož nebudou mít lidé o takové informace velký zájem.

Nová koalice: Smlouvy i přenosy mají smysl i přes nízký zájem

Smlouvy zveřejňuje řada městských a obecních úřadů. Ty mívají i rozklikávací rozpočet, který chce nová koalice na kraji také zavést.

„To je v podstatě technická záležitost,“ naznačil Gazdík.

„I když s tím bude pracovat jen promile obyvatel, tak to smysl má,“ je přesvědčený Pijáček.

Totéž se dá říci o přímých přenosech z jednání zastupitelstva. O ty také nebývá velký zájem a v Uherském Hradišti je proto po zkušebním provozu kvůli nízké sledovanosti dokonce zrušili, nabízejí tam jen zvukové záznamy jednání.

Nová koalice přesto chce přímé přenosy z jednání mít.

„Navrhovali jsme to už v opozici, ale levicová koalice o to nestála,“ připomněl Gazdík.

„Kraj mohl pro transparentnost udělat více, včetně zavedení přenosů ze zastupitelstva,“ řekl na adresu svých předchůdců Čunek.

Soud: Nebývalá neúcta kraje k občanovi

Podle Drozda každý občan potřebné informace získal, když o ně stál.

Ovšem anticenu Zavřeno kraj dostal především za to, že nechtěl opakovaně zveřejnit informace o odměnách svých zaměstnanců, o než žádal Luděk Maděra, který se pak kvůli tomu obrátil i na soud.

„Žalovaný (Zlínský kraj) projevil nebývalou neúctu nejen k žalobci (Maděra), ale také k moci zákonodárné, výkonné i soudní,“ prohlásil soudce Milan Polehla.

Podle mluvčí kraje Renaty Janečkové však hejtmanství požadované informace nakonec poskytlo.