Předčasné volby se blíží, do Zlínského kraje míří šéfové stran. (Ilustrační snímek)

Předčasné volby se blíží, do Zlínského kraje míří šéfové stran. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Politické strany rozjíždějí kampaň, ve Zlínském kraji se střídají lídři

  • 0
V rámci předvolební kampaně přijíždějí do Zlínského kraje předsedové stran či jejich superlídři a chtějí se tady potkávat s voliči. Podle politologů tím však mnoho nových hlasů nezískají.

Kolem šestistovky lidí ve středu dorazilo do Velkého kina ve Zlíně, kde vpodvečer uspořádal svůj mítink Andrej Babiš, předseda hnutí ANO 2011.

"Myslím, že podobné věci mohou zlepšit volební výsledek a přesvědčit lidi," prohlásil Babiš (Andrej Babiš v červnu oznámil koupi společnosti MAFRA, do níž patří i server iDNES.cz. Vydavatelství ale zatím nepřevzal - pozn. red.).

Předtím stihl návštěvu u cestovatele Miroslava Zikmunda, od něhož dostal jako dárek knížku, nebo setkání s místními zemědělci.

Už v úterý dorazila Miroslava Němcová z ODS jako stranický superlídr a otevřela si před správní budovou v baťovském areálu ve Zlíně malý stánek, v němž ji oslovovali kolemjdoucí.

Mítinky nejsou efektivní, lepší je kontaktní kampaň

Olomoucký politolog Pavel Šaradín je přesvědčený, že by politici neměli vystupovat během kampaně ve školách.
"Setkáváme se s tím ale skoro před každými volbami," všiml si Šaradín.

Takže přednáška Miroslavy Němcové na střední škole v Uherském Hradišti nebyla v pořádku?
Zákon zakazuje, aby se politici prezentovali ve školách a agitovali tam za své strany. Zákony ale obcházíme a různě si je vysvětlujeme. Jde o míru vkusu. Také je důležité, jestli jde o ojedinělou přednášku, nebo je škola pořádá běžněji. Pokud jde o výjimku, škola se politizuje.

Má význam, že regiony navštěvují předsedové stran?
Voliči už jsou předem nějak rozhodnutí, koho budou volit. A když předseda navštíví kraj, tak je to spíše věcí slušnosti, než že by tím straně získal desítky či stovky voličů. Získá tak ale zpětnou vazbu od přívrženců.

Co říkáte na to, že ČSSD a KSČM mají ve Zlíně mítink ve stejný den a v téměř stejnou dobu?
Je zřejmé, že si konkurují, byť si myslím, že je to náhoda. Ale politické souboje by měly být takové, aby se volič musel rozhodnout. V tomto smyslu je to pozitivní.

Mají však mítinky ještě smysl?
Jsou velmi málo navštěvované. Když je na nich zajímavý host, přijde pár set lidí. Proto nejsou moc efektivní a politici víc preferují kontaktní kampaň, při níž projdou městem, pohovoří s kolemjdoucími, rozdají letáky.

A co sociální sítě?
Ty jsou přeceňované. Pokud třeba ODS říkala, že ji překvapil její ohlas na Twitteru, tak to neznamená, že ji bude volit více lidí. Sociální sítě mají vliv hlavně na prvovoliče, tedy mladší generaci.

"Nelíbí se mi mluvit jen přes sociální sítě," vysvětlila Němcová. Během své návštěvy se zastavila také v Uherském Hradišti, kde na střední škole hotelové a zdravotní měla přednášku.

Ke třem třídám promluvila o parlamentním systému, čímž však zřejmě porušila zákon. Ten zakazuje, aby se politici v kampani prezentovali ve školách a agitovali tam.

"U nás je běžné, že se to obchází. Považuji to ale za nevhodné a nevkusné," reagoval politolog Pavel Šaradín. ODS i vedení školy se hájí tím, že Němcová nevystupovala angažovaně.

Mluvit se bude o programu

"Na úvod deklarovala, že se nebude bavit o aktuální situaci. Z mého pohledu bylo vše v pořádku," je přesvědčen ředitel školy Jaroslav Zatloukal. Shodou okolností naposledy přednášel na této škole Antonín Seďa, který je krajským lídrem ČSSD.

I on si myslí, že Němcová porušila zákon. "Není to fér," uvedl Seďa. Věnuje se však spíš kampani vlastní strany, kterou 16. října přijede podpořit její předseda Bohuslav Sobotka. Bude to jeho druhá návštěva kraje během pár týdnů, v Hotelu Moskva ve Zlíně se od 16 hodin setká s občany.

"Podporu svého předsedy vítáme. Je to nejen zvyk, ale má to i svůj význam. Bude mluvit o programových věcech," naznačil Seďa.

Ve stejný den jen o hodinu dřív začne mítink komunistů na náměstí Míru ve Zlíně. Určitě na něm bude vedení strany, zda i její předseda Vojtěch Filip, není jisté, i když by o to místní komunisté stáli.

"Přilákal by víc lidí. Všichni ho znají jen z televize a teď by ho mohli vidět naživo," myslí si krajská jednička Vladimír Koníček, podle něhož se mítinky KSČM a ČSSD "nebijí". "Kdo bude chtít, stihne oba."

Pravicové strany spoléhají na sociální sítě

Ještě o pár dní dřív (10. října) zavítá do kraje předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Stejně jako v prezidentské kampani bude diskutovat s lidmi v hospodách. S předsedou STAN Petrem Gazdíkem chystá pro voliče překvapení, má být originální a vtipné. Oba budou spoléhat na sociální sítě.

"Pokud region navštíví běžný předseda strany, tak to mnoho neznamená. Pokud je jím ale Karel Schwarzenberg, má to jinou váhu," doufá Gazdík.

Také ODS věří, že region navštíví po Němcové i předseda strany Martin Kuba. Podle krajského lídra Jana Hrdého by to bylo plus, na druhou stranu to však nepřeceňuje.

"Účast předsedy není klíčová. Zásadní jsou místní politici a to, aby je lidé poznali," nastínil Hrdý. ODS nebude pořádat velké mítinky, voliče chce oslovovat na různých akcích a přímo v ulicích.

O účast šéfa strany v krajské kampani usilují (a nemají ji zatím jistou) i lidovci. Východ Moravy patří dlouhodobě k silné základně KDU-ČSL, která tady má na čtyři tisíce členů a velkou spoustu příznivců.

A ti všichni by předsedu Pavla Bělobrádka rádi viděli. "Jen na tom se kampaň stavět nedá, ale je to důležité," nepochybuje lídr lidovců Ondřej Benešík.